avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1104 soluții astăzi
Forum Activitate rpiupiu

Activitate rpiupiu

Răspuns la discuția Injurat pe un site online.
Nu e vorba despre aceeasi fapta, dar daca doamna moderator insistat...

Tzeparul a de pus conversatii de mess si e-mailuri la dosar. nu stiu de ce i s-au luat de bune la procuror... insa eu vreau acuma sa cer o expertiza... insa el zice ca "nu mai stie parola de la contul ala" si e-mailurile le-a sters dupa ce le-a dat la parchet...


...evident... ca acele e-mailuri nu au existat. cum pot demonstra ceva ce nu a existat?


Răspuns la discuția Competenta teritoriala.
Poi, dosarul disjuns al fetei nu a fost cerut sa fie transferat, iar parhceutul T. i-a acordat acestuia in urma cu 2 ani amenda, acuma insa ar vrea s-o bage ca si complice...desi e fata.
Dosar de viol, faptuitori niste [rromi /editat]

- 3 faptuitori, si o fata complice a lor.

Dosarul se afla in stadiul de parchet, undeva prin Romania sa zicem Timisoara.

1.
- Dupa primele cercetari fata primeste SUP cu amenda de 1000 lei, retinandu-se ca a lovit-o pe parta vatamata, cu care era in conflict,etc.
-Victima face plangere in fata judecatorului pe 278^1, insa ordonanta procurorului fiind de prost intocmit a pierdut.

2. Fratii mei fiind considerati interlopi, le-a mutuat Kovecsi dosarul in alt oras, sa zicem Cluj, unde la 2 ani termen s-a inceput U.P. impotriva alor mei !!!!!!!!!! 2 ani !!!!!!!


Daca apar probe noi impotriva fetei care a primit SUP la Timisoara, are autoritate in redeschiderea U.P. procurorul din Timis (unde se afla dosarul clasat cu SUP) sau cel din Cluj care are cauza activa? Sau victima se poate adresa oricarui dintre ei?
Pana acumiora s-a retinut doar ca a tras-o de par si palmuit-o pe p. vatamata, dar a facut ceva mai mult, adica si-a cerut scuze si a invitat-o in capcana sa fie batuta si violata de astia 3 juniori.

Se poate reduce termenul de 2 ani din pedeapsa? Am inteles ca e de bine daca sunt cercetasri in stare de liberate ,nu?


Numele persoanei decedata se consemneaza in actele procesuale sublinat sau cu linie taiata peste text?
Pe un forum, unde vand laptopuri si telefoane, o persoana ma injura/insulta, ia in "bataie de joc" mereu. Nu stiu cine e persoana aia, adica nu am dovezi ca e ea. Pot depune plangere la politie si sa afle cine e? Nu de alta, dar am aflat ca cica calomnia nu mai este incriminata... de legea penala.
Răspuns la discuția Dijungerea cauzei.
nici daca s-a facut plangere pe 278^1 in una din cauze?

deci se poate ca sa existe 2 ordonante diferite la urma urmei?
adica eu ca parte vatamata ma pot duce si sa dao o noua declaratie ca de ex? ii va afecta si pe cei care au luat deja NUP cu amenda administrativa... pe motiv ca nu reprezinta pericol social?
Stie cineva cam cate morti judecatoresti se declara in Romania anual?
Răspuns la discuția Obligatia de-a face.
Nimic, e gratuit pt. daune morale.
Cum se procedeaza in cazul unei disjungere de cauze, la parchet.


Este posibil ca X sa aiba o ordonanta iar Y alta? adica sa existe diferente majore intre cele doua ordonante, sau s-ar incalca autoritatea de lucru judecat?!