avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters275869

Activitate ContSters275869

Răspuns la discuția Divort cu minori
in octombrie avem biletele sa mergem in tara impreuna , ieri mi-a zis ca nu mai am ce sa caut la ai lui sa merg la parintii mei , in acest caz , ...?
am citit intre timp si alte cazuri , in care scria ca daca nu e un motiv intemeiat nu se va ajunge la divort , daca eu nu sunt de acord , eu mi-am dorit o familie si nu doresc sa se destrame din cauza altor persoane care-l manipuleaza . asta e dureros , noi ne certam din cauza bunicilor , copilul fiind cel care va avea cel mai mult de suferit si apoi el sa stea, culmea, tocmai cu ei.

sotul ma tot ameninta cu divortul fara a avea un motiv intemeiat , pur si simplu e plictisit . suntem de 5 ani casatoriti , avem un copil de 4 ani ,nu avem casa noastra , am locuit numai in chirii , domicilul il avem la parintii lui .

de 2 ani suntem plecati din tara , si de un an avem rezidenta , copilul e cu noi in stainatate.

problemele au inceput din momentul in care eu am zis ca nu ma intorc in tara sa stau cu ai lui , de la inceput am decis asta , de comun acord ca nu vom locui decat singuri , acum dupa cativa ani , ii e dor de mamica :)) , nelinistea mea este urmatoarea daca el pleaca in tara cu copilul ( fara acordul meu desigur, dar am inteles ca se poate trece fara procura ) si eu raman aici , mi se aduc acuzatii de neglijenta sau decaderea din drepturile parintesti ?

eu ii doresc un viitor mai bun copilului , aici macar gasim de lucru si ne descurcam , acolo el nu stiu ce intentioneaza , ca el sa plece apoi prin alta tara si eu sa ramna cu ai lui ....EXCLUS , familia pt mine e MAMA TATA SI COPILUL

va :(( copilul si de asta ma doare mai tare
Răspuns la discuția alocatie in italia
va multumesc pentru raspunsuri
daca o persoana lucreaza cu contract in alta tara poate sa primeasca crdit pentru prima casa? ce acte sunt necesare? vechime? etc#-o
am si eu o intrebare si solicit un raspuns cat mai rapid
formularele e401 respectiv 411 trebuiesc semnate undeva de catre titular? eu am vorbit la directia muncii si-mi zicea de o semnatura a lui ca noi nu ne putem prezen o alta problema ar fi la punctul 2.3 (411) noi suntem toti in italia si avem rezidenta la acest punc trecem ads din romania( de domiciliu) sau cea unde avem rezidenta.
mi-a mai zis dna aceea ca la nr de identificare la titular tb mentionat codicele fiscal si la mine si copil cnp-ul, in exemplul dat sunt trecute numai cnp-urile.
cei de aici de la imps mi-au zis ca se incepe din Romania eu completez cu datele personale , trimit si copii dupa actele de identitate ale noastre si astept sa vad ce se rezolva.
cum am mentionat mai sus astept un raspuns cat mai rapid si sigur de altfel eu urmand sa trimit actele luni in romania. va multumesc! :)