avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Activitate lavi_s_ar

Activitate lavi_s_ar

Se poate solicita expert parte intr-o expertiza psihiatrica? Credeam ca doar in cea psihologica. Iar expertul parte trebuie sa fie psihiatru?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

In cazul in care nu sunteti multumita de concluziile raportului,formulati obiectiuni ,eventual cautati un expert parte etc.

nu am antecedente, am depus adeverinte medicale atat de la medicul de familie cat si de la medici psihiatrii dar nu s-a tinut cont.
in cadrul procesul de divort, s-a dispus efectuarea expertizei psihiatrice pentru mine si cu toate ca am solicitat sa se efectueze in alta parte decat judetul de resedinta, pentru ca sa nu existe indicii de impartialitate, judecatorul se opune cu vehementa. ce cale de atac pot sa abordez, cu toate ca am dovedit cu acte si martori ca o expertiza in judetul de resedinta va fi impartiala, datorita faptului ca unui din membru comisiei este ruda cu sotul meu.
Daca s-a hotarat de asociatie sa platim reparatiile la bloc in functie de suprafata ap, sunt obligata prin lege sa ma supun? Eu nu sunt de acord sa se plateasca pe suprafata ci pe nr de persoane.
Răspuns la discuția transfer de utilitati
Problema asta e ca nu s-a stipulat in contract o limita pana cand trebuia sa isi schimbe gazul pe numele lui.

Ionut.ion a scris:

Puteti merge dvs., in baza contractului, sa inchideti aceste utilitati daca cumparatorul nu binevoieste asta.
Trebuia stipulat in contractul de vanzare-cumparare termenul...

care este temeiul legal prin care pot obliga un client, caruia i-am vandut un apartament, sa isi schimbe utilitatile, respectiv gazul pe numele lui. tin sa specific, ca avem incheiat un contract de vanzare cumparare din mai, dar refuza sa schimbe gazul pe numele lui.
Discuție Inselaciune
Daca am facut o comanda de la o doamna pe internet si nu am primit coletul dupa depunerea banilor...o sa pot sa ii recuperez? Daca fac plangere la politie se poate face ceva? Tin sa precizez ca suntem in jur de 60 de pers afectate cu sume foarte mari, de peste 100 de lei.