avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate avonela

Activitate avonela

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
problema-nu se țin Adunări generale ani de zile deci nu există hotărâri de aplicat
Bună ziua.Avem o problemă.Se impune de ani de zile,fără AG,o cotă de 5 lei/lună la fondul de reparații(25 blocuri cu 400 proprietari).indiferent de cota-parte-indiviză.La proces avocatul susține că aşa prevede legea 196/2018 la art.71 alin.(2),tranşe egale lunare.E corect să contribuim la fondul de reparații egal indiferent de cota-parte-indiviză?
Răspuns la discuția dezbatere succesiune
=D>da,mama a gresit,dar cine a pus la cale inselaciunea?zilele astea mama mea a zis ca nu si-a inchipuit ca va ajunge sa zaca la pat vreodata...si nu a continuat sa zica ca nu si-a inchipuit ca va avea nevoie sa-i pun eu plosca si sa-i dau sa manance cand e sora mea la serviciu.Am zis ca D-zeu nu doarme...multi uita asta.
Răspuns la discuția dezbatere succesiune
multumesc ptr raspuns,am inteles un lucru-sa nu ai incredere in nimeni,nici in cele mai apropiate rude.Am acceptat pierderea din prostie-regret dar nu mai exista cale de a repara greseala.Sa fie lectie ptr.altii.Regret ca am afectat cu greseala mea pe copii mei-desi sora mea sustine ca ei vor fi mostenitorii ptr.ca ea nu s-a casatorit totul e nesigur-iar copii mei au inteles ca nu au nimic de la bunici ptr.ca asa a decis candva bunica si matusa lor.#-o
desi s-a intamplat demult e o rana pe care nu reusesc sa o inchid...
IN 1993 IANUARIE a decedat tatal meu subit-comotie cerebrala.Eu treceam cu familia mea prin momente grele-ramasesem si eu si sotul meu in somaj,avand in intretinere doi copii minori si rate ptr.apartament.Spun asta ca sa intelegeti ca sufeream psihic deja cand tata a decedat.Eram terminata,la un pas de disperare.In aceste momente mama si singura mea sora au umblat pe unde trebuia ca sa se dezbata succesiunea.Suntem vecine de apartament-in urma demolarii casei parintesti am obtinut aceste apartamente.In acea perioada si ele aveau de platit rate la apartament.Sora mea nu este casatorita.
Atunci am avut incredere oarba in ele.Am mers la primarie unde avea birou notara si mi-au pus in fata sa semnez un act cica de succesiune.,a semnat ceva si sora mea.Nu am citit ce semnez crezand ca e ceva corect si cinstit ceea ce se face.Dar mama nu s-a putut abtine si a intrebat imediat ce se poate face,ce fel de act,definitiv si irevocabil care sa nu poata fi anulat dupa decesul ei-la care notara i-a spus ca actul de vanzare-cumparare e acela.Atunci am simtit ca mi se taie picioarele-semnasem ca renunt la succesiune in favoarea sorei si a mamei.
Aveam atatea probleme in acea perioada si o mare lipsa de bani incat nu am avut puterea sa umblu sa clarific problema acestei marsave actiuni.Nu intelegeam si nu inteleg nici azi de ce mi-au facut asta.De fapt mama s-a gandit ca eu am multe greutati-2 copii de crescut-iar sora mea necasatorita si asistenta medicala ii este mai de folos la batranete.Acum mama e bolnava la pat iar cand sora mea e la serviciu(12 ore)sau plecata de acasa eu si sotul meu ii acordam ingrijirea necesara-omeneste nu o pot pedepsi ptr.raul pe care mi l-a facut.
Intreb acum: daca au facut acel act de vanzare cumparare prin care surorii mele i-a cedat toate bunurile eu mai am drept la un loc de veci la cimitir?A fost cumparat de bunicii mei,parintii tatalui,sunt 4 locuri in acel lot.Sau trebuie sa cumpar altul?Dar pamantul care l-a recuperat mama prin proces de iesire din indiviziune cu surorile ei dupa ce a facut actul cu sora mea e tot al surorii mele.Chiar nu mai am dreptul la nimic?Macar ca amintire ?
Acum cand au nevoie de ajutorul meu sunt numai lapte si miere si spun ca ele nu au stiut nimic,doar notara a facut documentele,ea a hotarat cum sa se faca succesiunea-e posibil?eu nu cred.Am facut-o cu mana mea-le-am luat si copiilor mei un drept omenesc de a-si mosteni familia.Nu partea materiala ma doare cat ma doare cum am fost inselata cu zambetul pe buze.
de curand,intr-o noapte la OTV,din intamplare am vazut dupa ora 2 noaptea si pana la 5 dimineata un cetatean prezenta oferte de munca in Cipru,si lumea suna si cerea detalii ca sa plece cat mai repede la munca,din nefericire nu publicau mesajele primite pe telefonul mobil afisat ptr.contact,iar cand un cetatean a spus atentie romani ce acte semnati i-au inchis convorbirea.I
pe mine ma revolta si mai tare ca nu se face o campanie ampla de atentionare a cetatenilor daca nu se pot desfiinta astfel de firme.Multi nu stiu si cad prada nevinovati,increzatori ca e o firma autorizata de organele de stat,hoti cu acte in regula
#-o:))sunt asa de mica incat cred ca tre"sa stau in banca mea si sa fac haz de necaz,caci banuiesc ca cineva acolo sus stie si e implicat in aceste afaceri,altfel..........Ma gandesc sa nu pierd procesul si sa fiu buna de plata,tot eu...
Este vorba de firma B&B Profesionalss s.r.l brasov,aviz amatorilor,"s-au incalcat conditiile prevazute de Legea nr.156/2000 prevederile art.9 lit.d) coroborat cu art.10 alin 1 si art.11 din aceasta lege".Am pe un CD documentele.
contractul mi-a fost retinut in Cipru de firma de mediere,dupa ce mi l-au cerut sa verifice ceva,nu am putut sa-l recuperez,noroc ca nu le-am dat si pasaportul,am doar actul aditional,contractul de mediere,si concluzia celor de la inspectia muncii din care reese ca pot da in judecata firma din brasov,dar am nevoie de avocat si nu mai am bani,ce mai pot sa fac in acest caz?Multumesc ptr.raspunsul anterior