Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Comentați Legea nr. 196/2018, art. 48, alin. 5, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Comentați Legea nr. 196/2018, art. 48, alin. 5, coroborat cu art. 75, alin. 3 și mai ales cu art. 76

Cum interpretați articolul 48, alin. 5, coroborat cu art. 75, alin. 3 și art. 76 din Legea nr. 196/2018, decât prin faptul că sunt nule listele de plată care nu au fost calculate după ce s-au votat cheltuielile comune lunare sau anuale, DOAR ÎN CADRUL ADUNĂRII GENERALE ANUALE ?
Art. 48. - (5) HOTĂRÂRILE LUATE ÎN CONFORMITATE CU PREVEDERILE ALIN. (1) - (4), OBLIGĂ TOȚI PROPRIETARII SĂ PARTICIPE, ÎN PROPORȚIILE STABILITE DE ADUNAREA GENERALĂ, LA PLATA LUCRĂRILOR, PRECUM ȘI LA CHELTUIELILE DE FUNCȚIONARE, ADMINISTRARE, ÎNTREȚINERE ȘI DE ÎNLOCUIRE A PĂRȚILOR COMUNE SAU A ELEMENTELOR TRANSFORMATE SAU CREATE.
Art. 75. - (3) Asociația de Proprietari ARE OBLIGAȚIA de a respecta prevederile legale privind MODUL DE REPARTIZARE A CHELTUIELILOR COMUNE, în caz contrar hotărârile luate de Adunarea Generală a proprietarilor cu încălcarea acestor dispoziții SUNT NULE DE DREPT.
Art. 76. - Stabilirea și repartizarea sumei care privește PROPRIETATEA COMUNĂ ce revine fiecărui PROPRIETAR DIN CADRUL CONDOMINIULUI se fac în conformitate cu prevederile art. 48, alin.(5), coroborate cu prevederile art. 75, alin.(2).
si care e problema semnalata? ....
Niciuna...se plictiseste dl....

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

si care e problema semnalata? ....

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

si care e problema semnalata? ....

Știți cumva să citiți și să interpretați câteva articole de legi, chiar dacă nu v-ar conveni textele lor ?
Eu am pus în dezbatere acele articole și speram că veți sesiza faptul că mai ales art. 75, alin. 3 și art. 76, coroborate cu art. 47 și 48, duc la Nulitatea Absolută a listelor lunare de plată (inclusiv Fondurile Comune, și cel de salarii, sunt ilegal calculate dacă n-a existat nicio Adunare Generală legal convocată, conform art. 47 și 48, încălcându-se evident și art .53 și art. 63-66), dacă nu au fost convocați toți proprietarii (cel puțin conform art. 47, alin. 4) și astfel hotărârile Adunărilor Generale se dovedesc a fi Nule Absolut, urmând să fie stornate.
Conform art. 48, alin. 5, dacă hotărârile Adunării Generale nu s-au votat respectând strict art. 48, alin. 1-4 (implicit, respectând și art. 47), proprietarii nu pot fi obligați să plătească lucrările de reparații sau/și cheltuielile comune stabilite de o Adunare Generală ilegal convocată (asta numai în cazul în care nu au fost anunțați TOȚI proprietarii, chiar dacă sunt 500 sau 3.000). Atenție ... dacă se va constata NULITATEA ABSOLUTĂ A HOTĂRÂRILOR ADUNĂRILOR GENERALE, ȘEFII ASOCIAȚIEI VOR TREBUI SĂ SE CAUTE PRIN BUZUNARE SĂ RETURNEZE TOATE CHELTUIELILE COMUNE VOTATE ILEGAL ÎNTR-O ADUNARE GENERALĂ CONVOCATĂ ILEGAL.
Art. 48. - (5) HOTĂRÂRILE LUATE ÎN CONFORMITATE CU PREVEDERILE ALIN. (1) - (4), OBLIGĂ TOȚI PROPRIETARII SĂ PARTICIPE, ÎN PROPORȚIILE STABILITE DE ADUNAREA GENERALĂ, LA PLATA LUCRĂRILOR, PRECUM ȘI LA CHELTUIELILE DE FUNCȚIONARE, ADMINISTRARE, ÎNTREȚINERE ȘI DE ÎNLOCUIRE A PĂRȚILOR COMUNE SAU A ELEMENTELOR TRANSFORMATE SAU CREATE.
Art. 75. - (3) Asociația de Proprietari ARE OBLIGAȚIA de a respecta prevederile legale privind MODUL DE REPARTIZARE A CHELTUIELILOR COMUNE, în caz contrar hotărârile luate de Adunarea Generală a proprietarilor cu încălcarea acestor dispoziții SUNT NULE DE DREPT.
Art. 76. - Stabilirea și repartizarea sumei care privește PROPRIETATEA COMUNĂ ce revine fiecărui PROPRIETAR DIN CADRUL CONDOMINIULUI se fac în conformitate cu prevederile art. 48, alin.(5), coroborate cu prevederile art. 75, alin.(2).
vali m a scris:
Niciuna ... se plictiseste dl....
Dr.Virgil Dan Amza a scris:
si care e problema semnalata ? ....

Eu credeam că dacă punem în dezbatere un subiect referitor la legislația dintr-un anumit domeniu, ar logic și normal să se răspundă în mod documentat.
Chiar nu puteți să aveți o părere despre faptul că aceste articole enumerate de mine mai sus sunt „criminale” pentru „șefii” de Asociații de Proprietari CARE NU AU CONVOCAT DE MAI MULȚI ANI ADUNĂRILE GENERALE ANUALE ?
Articolul 76 din Legea nr. 196/2018 (coroborat cu art. 48 alin. 1-5 ș icu art. 75 alin. 3) declanșează „urgia” împotriva celor care conduc și care administrează o Asociație de Proprietari care nu a mai avut convocată nicio Adunare Generală timp de mai mulți ani anteriori !
Acel articol 76 ne trimite mai ales la cele 5 alineate ale art. 48, mai ales alin. 5 arătând că proprietarii sunt obligați să plătească cheltuielile COMUNE (inclusiv reparațiile, modernizările, etc.) doar dacă au existat hotărâri ale Adunării Generale anuale !
Cum știm că în Asociația noastră nu s-au mai convocat Adunări Generale de aproape 3 ani, s-au încălcat toate aceste articole invocate de mine, care sunt extrem de explicite (mai ales art. 48 alin. 5, legate cu alin. 1-4 și cu art. 47 și 75).
Art. 76. - Stabilirea și repartizarea sumei care privește PROPRIETATEA COMUNĂ ce revine fiecărui PROPRIETAR DIN CADRUL CONDOMINIULUI se fac în conformitate cu prevederile art. 48, alin. (5), coroborate cu prevederile art. 75, alin. (2).
Aștept comentarii legate de aceste texte de lege, să știu dacă sunt și alte opinii contrare ... dar aceste paragrafe de lege sunt extrem de clare, știind că n-au existat hotărâri ale Adunărilor Generale pentru ultimii 3 ani !
problema-nu se țin Adunări generale ani de zile deci nu există hotărâri de aplicat