avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate utilizatorul1

Activitate utilizatorul1

Situatia este urmatoarea: Tatal meu a facut un credit de BCR.Creditul a fost preluat de catre firma Kruk.Acum au ajuns somatii de la un executor,chiar daca am trimis celor de la Kruk certificatul de deces prin fax la o saptamana dupa ce tatal meu a decedat.Mentionez ca la intrebarea,ce trebuie sa mai fac acum sa dispara creditul(la care mai erau doar cate rate de platit) mi s-a zis, nimic!Cineva m-a sfatuit sa merg la BCR asigurari unde are incheiata asigurarea de viata pentru rata si sa solicit plata asigurarii.Suma este de 12000 lei,pe cand in documentele primite de la executor suma de trebuie restituita este deja de 25000 lei,cu toate cheltuielile invocate de catre executor.Cand am primit instiintarea de la acesta,am mers la cabinetul dansului si i am lasat dovada faxului cu certificatul de deces catre kruk si a ramas ca ma suna!Nu s-a intamplat insa asta!Se pot recupera banii de la asigurare,daca pana in acest moment au trecut 2 ani?Daca da,cum va trebui sa procedez sa scot la capat acesta situatie!Succesiunea nu este facuta,daca are vreo relevanta!Multumesc!
Buna ziua tuturor!Am plecat alaturi de prietena mea in Budapesta pentru cateva zile.Biletele le-am achizitionat tur-retur!Mentionez ca la plecarea din Romania nu au fost probleme in cele din urma,desi ni se vorbise despre firma cu care mergem ca este posibil sa nu ajunga si ca am putea fi transferati.In cele din urma a venit cineva care a onorat transportul.La retur,care a avut loc acum 2 zile,insa,nu a mai venit nimeni.Aveam plecarea la 00:00 spre Romania,iar compania de transport nu a mai ajuns,noi fiind nevoiti sa ne petrecem noaptea in aer liber,intr-o zona rau famata,la temperatura de -5 grade.Cealalta firma de transport care pleca la ora 00:00 ne-a comunicat ca nu a fost anuntata sa preia niciun calator de la alta companie.Am sunat circa 2 ore la toate numerele de telefon pe care le aveau pe bilete,insa nu au fost de gasit.In cele din urma,dupa mai multe telefoane din tara,in ziua urmatoare,firma respectiva ne-a zis ca ne va lua la transportul de la ora 12:00.Nici atunci lucrurile nu au stat prea bine,dupa ce initial am urcat in masina,ni s-a spus din partea soferului ca seful i-a comunicat sa ne mute la o alta agentie pentru ca au rezervate toate locurile.Aceasta agentie avea alt traseu,motiv pentru care am pierdut transportul spre Pitesti din Cluj.Ce este de facut in situatia asta?Mentionez ca doresc sa-mi recuperez daunele financiare provocate din cauza neonorarii comenzii,tinand cont ca biletele au fost achizitionate in avans.Am tot la indemana inclusiv poze cu ista celelalte firme de transport,ora la care am plecat,un mesaj care a ajuns ziua urmatoare de la firma care trebuia sa ne aduca in tara cum ca trebuia sa mergem cu transportul de la ora 21:30.Chiar daca primeam mesajul in timp util nu am fi ajuns deoarece aveam rezervare spre Viena in ziua respectiva si autocarul de intorcea la ora 22:50.Va rog sa-mi oferiti orice detaliu pentru a-mi putea recupera daunele provocate.Ce pasi trebuie sa urmez?Multumesc!
Tatal meu a decedat cu 2 luni in urma.Au mai ramas ca mostenitori,sotia defunctului(mama),si 2 frati.Mentionez ca sora mea este maritata si are 2 copii,desi nu cred ca are vreo relevanta.Desi initial a confirmat faptul ca nu are nici un interes asupra apartamentului,acum a revenit asupra deciziei si isi doreste partea cuvenita.Vin cu cateva intrebari legate situatia actuala.Cu putin timp in urma se acumulasera datorii la intretinere de aproximativ 10000 lei,din care am achitat personal 60% si cel mai probabil voi achita si restul curand.Se poate face ceva la impartirea apartamentului,tinand cont de investitiile facute personal,atat in utilitati cat si in modernizarea acestuia?Exista vreo procedura legala prin care se pot imparti cumva utilitatile in functie de cota cuvenita fiecaruia dintre noi?Pot face ceva din care sa am un beneficiu in plus,tinand cont ca investesc singur in acest apartament?Va multumesc!