avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate AdiLup

Activitate AdiLup

Răspuns la discuția Posibil abuz PV adunare generala
Am inteles. Multumesc mult.
Atunci o sa le dau copie dupa actul intreg dar o sa acopar suma. Daca sunt asa curiosi sa il scoata de la OCPI pe banii lor.

Răspuns la discuția Posibil abuz PV adunare generala
Sunt proprietar semnatar pentru constituirea Asociatiei mutat in bloc dinaintea infiintarii ei (de cand administra dezvoltatorul). Am dat CI + Copie prima pag CV fiecare dintre noi cei 50% + 1 cand s-a constituit Asociatia, am participat si votat la toate AG de pana acum.

E straniu ca statul a infiintat asociatia pe CI + prima pag din CV(deci pentru ei a fost suficient, si vorba aia e dita mai autoriatea), iar acum pentru o amarata de Carte Imobil cu 3 coloane noul CEX cere actele intregi ( a mai fost un CEX inainte) . Toate cunostintele mele pe care le-am intrebat de cartea de imobil au zis ca la ei la bloc nimeni nu le-a cerut CV, maxim CI.
Inca o data n-am nimic de ascuns, am intrebat asa ca principiu, ca mi s-a parut un pic straniu mesajul asta de "acum suntem noi la putere, faceti cum zicem noi".

Ar mai fi de mentionat ca au fost 20 si ceva de sedinte in ultimele 12 luni de la infiintarea asoc, la care toata lumea se cearta ca practic sunt 2 tabere, si usor-usor lumea nu s-a mai prezentat. Intre timp datorita reconvocarilor s-a numit si marit acest nou CEX(7 pers de asemenea proprietari membri care fac parte din aceeasi "tabara"), care mi se pare ca mai mult face politie cu vecinii incercand sa gaseasca tapi ispasitori de la inceputul Asociatiei decat isi dedica eforturile catre mersul inainte al complexului.
Răspuns la discuția Posibil abuz PV adunare generala
Va multumesc!
Ideea e ca noi avem Asociatia de 1 an deja, si am dat la intocmirea asociatiei prima pagina din actul de proprietate deja impreuna cu CI. S-a ocupat o firma care infiinteaza asociatii. Nu inteleg de ce noul CEX vrea acum actul "integral" de proprietate. Pentru ca din moment ce figurez in asociatie, inseamna ca a hotarat deja o autoritate competenta ca sunt proprietar.

Mie mi se pare ca unii oameni mai au de platit polite personale dezvoltatorului si acum ca au ajuns in CEX probabil vor sa se foloseasca de detalii/putere pentru razboaiele lor personale.

De-aia desi am povestit mai mult, intrebarea mea e oarecum simpla. Are voie CEX sa imi ceara tot contractul cu cat am dat pe apartament, pentru cartea de imobil? Nu inteleg de ce prima pagina nu le ajunge deja. Ca mie chestia asta mi s-a parut dubioasa. Si nu e vorba ca sunt novici sau n-au stiut ca cer prea mult, ca doar ii sfatuieste avocatul ala specializat. Mai ales ca aceasta "cerere" de contract integral vine intr-o perioada in care apropiati CEX au facut propaganda ca unii vecini au primit reduceri sau gratuitati (parcare gratuita) etc de la dezvoltator. Ceea ce mi-e greu sa cred, dar gura lumii vorbeste multe. Culmea e ca in CEX s-au adunat acum cei mai suspiciosi dintre proprietari. De-aia mi s-a parut dubioasa actiunea lor.

Toata lumea cu care am vorbit, zice sa nu le dau nimic. Problema e ca nu am incredere nici in CEX. Poate gresesc, dar asta e instinctul meu. Cred ca pana la urma imi asum aia 5lei/fila si daca le da statul actul meu complet, sa fie sanatosi.
Buna ziua,

Pe scurt, ma confrunt cu un caz la mine(intr-un complex de 2 blocuri) in care in urma ultimei adunari generale, s-a votat intocmirea cartii de imobil, pentru care ni se cere (si de aici incepe suspiciunea mea) copie dupa CI si act de proprietare Integral, nu doar prima pagina. Intai de toate eu unul nu am nimic de ascuns si as putea sa afisez, dovedesc etc. cu orice act, dar aici incepe partea complicata si banuielile mele ca am putea avea de suferit unii dintre noi.

Comitetul executiv actual, cat si presedintele asociatiei, au ajuns “la putere” in urma artificiilor, desi legale, de genul reconvocarilor unde pot sa voteze oricat de putini proprietari. Mentionez ca fiind bloc nou, avem de a face si cu o nepasare a celorlalti vecini, mai ales ca nu ne stim cu totii deci exista si neimplicare.
Acest nou comitet executiv are ca membri propietari care au razboaie personale cu dezvoltatorul. Multi dintre noi am ales sa nu impartasim aceleasi idei si am fost imediat acuzati ca am avea interese ascunsedoar pentru ca nu vrem la luam parte la acest razboi. Acelasi comitet a cosiderat ca trebuie sa ne aparam de viitoare rautati si la o AG trecuta au propus un avocat, care eu personal m-am simtit sfidat de atitudinea lui, iar unii dintre vecini banuie ca ar avea conflict de interese cu unii membri din comitet, iar in acea AG avocatul respectiv a primit vot nefavorabil din partea multor proprietari si s-a amanat alegerea unui avocat. Dupa acea AG, a urmat o adunare doar a comitetului unde am fost informati pe mail ca CEX a votat ca fix acel avocat sa fie reprezentantul asociatiei si sa il platim. A starnit unele nemultumiri, dar lumea a inchis ochii pana la urma.

Urmatoarele AG au fost tinute in prezenta acestui avocat, care practic dicteaza presedintelui de AG mura in gura in termeni juridici ce sa scrie pe PV-ul AG, ca sa fie PV-ul legal(ceea ce e corect), dar si greu contestabil ca sa zic asa de catre cei care nu cunosc termenii juridici.
Si aici intervine banuiala mea, mai ales la ultima AG, cand in PV s-a scris citez “Sarcina legala a Asociatiei este de a avea cartea de imobil in care sa fie trecute contractul de vanzare-cumparare in forma lui intregrala si copie dupa actul de identitate a proprietarului (…). Copiile actelor de proprietate se pot lua de la Cartea Funciara cu un cost de 5ron/fila. Se supune la vot instiintarea proprietarilor ca au obligatia de a pune la dispozitia Asociatiei contractul de proprietare informa integrala. Proprietarii au obligatia de a depune actele la Asociaie pana la data de 15Mai. In cazul in care Asociatia nu intra in posesia actelor le va cere dela Cartea Funciara iar costurile vor fi imputate proprietarului”
In timp ce se consemnau pe foaie cele de mai sus, noi ne certam intre noi si la sfarsit am votat “ca primarii”.

Intrebarea mea este daca e un abuz ce face CEX, care banuiesc eu ca vrea sa vada costurile apartamentelor/parcarilor de la dezvoltator si cum si-a negociat fiecare, in conditiile in care se razboiesc cu dezvoltatorul. Toate acestea ambalate sub pretextul nevinovat al Cartii de imobil. Mai ales ca “amenintarea” cu procurarea de la Cartea Funciara imi suna a intimidare.

M-am uitat pe net la cum arata cartile de imobil si este un simplu Nume/Prenume/Data de la care locuieste.
Banuiesc ca din moment ce s-a votat, PV-ul e greu de contestat, mai ales ca a fost dictat cum trebuie de catre avocat.

Va multumesc din suflet si imi cer scuze pentru textul lung
Multumesc pentru promptitudine! Luni la ora 9:00 sunt la banca! ... desi Banca de 4 zile nu mi-a raspuns la cererea pe care am facut-o cu blocarea sumei in contul hotului, i-am sunat intre timp si mi-au zis ca "noi am trimis la banca centrala, dar ea trebuie sa se intereseze daca e frauda sau nu, iar politia daca ne cere date noi le vom da"...... si se cam invart in cerc.
Insa m-am interesat despre cererea de Refuz de plata, si am vazut ca e valabila doar din cont in cont. Eu la banca am fost cu banii cash pentru a-i vira.
In fine, luni ma duc acolo sa vad ce si cum.
Tocmai m-au sunat acum de la sectia de politie sa-mi zica sa nu-mi fac prea mari sperante in recuperarea banilor, pentru ca "pe la tara pe acolo se fac si buletine false, sau cu alta poza, cu care pot fi facute conturi bancare" si ca "tinem legatura".......
Cat am fost azi la politie, in baza copiei chitantei bancare din plangere (unde apareau: nume, prenume, CNP, sat comuna Jud, ale destinatarului) Politia mi-a aratat ca l-a gasit (probabil in baza lor de date) pe individ, inclusiv mi-au aratat poza lui, dar nu m-au lasat sa ma uit peste datele lui mai mult de atat, ele urmand sa fie atasate la plangere, si mi-au zis ca ma contacteaza ei(politia). Sa mai presez pentru Mandat de urgenta ? M-am gandit sa trimit o plangere prin email si la Sectia de politie aferenta comunei.
Multumesc.
cei de la okazii au spus clar ca mailul nu e de la ei. Iar dupa investigarea mailului, daca dau Reply, "From okazii.ro" se transforma in "okazii.garantia.escrow@consultant.com". Deci individul a luat un mail de tip okazii, i-a facut o clona, si-a pus Contul lui bancar, si mi l-a trimis mie din partea garantia Escrow Okazii, sub forma unui "alias" sau ceva de genul incat sa imi apara mie in inbox, tot "From: Okazii.ro"(incat sa fie identic cu mailurile primite de la okazii). Pe acelasi mail de la "Escrow" e trecut si Tel asistenta "031/2222102" la care a raspuns un nene prieten cu individul care s-a dat din partea Okazii departamentul Escrow.
Buna ziua!
Am luat si eu o teapa pe Okazii. Pe scurt: am hotarat sa cumpar un laptop, am contactat utilizatorul pe privat in vederea incheierii licitatiei. L-am tot intrebat de probleme, serial number etc sa-l verific, mi-a spus ca nu are cum pentru ca laptopul e sigilat si pe cutie nu scrie nimic. Pentru ca m-a vazut suspicios chiar el a propus sa solicitam Garantia Escrow Okazii(banii mei se vireaza in contul okazii, eu primesc produsul, zic ca e OK, okazii deblocheaza banii pentru vanzator). Desi mai auzisem de Garantia Escrow, am cautat mai bine pe internet si multe site-uri si ziare ziceau ca e bine venit contra tepelor.
Am licitat, am primit de la Okazii.ro mail cu cofirmarea licitatiei castigate. la 3 minute primesc un mail tot de la Okazii.ro cu Tranzactia garantia Escrow in care mi se spunea ce am de facut(pasii pe care i-am tot vazut internet unde era prezentata garantia Escrow) : sa merg la banca transilvania, sa depun banii in contul X, Okazii instiinteaza vanzatorul sa imi trimita produsul prin curier, confirm produsul si banii se vor debloca. Zis si facut, am contactat vanzatorul, mi-a zis ca a primit datele mele de la Escrow, ajung la banca, dau contul, ca tot omul zic :destinatar Okazii.ro. "Nu exista". Mailul de garantie escrow primit de la okazii avea si telefon pentru support 031/2222102 . Sun acolo, raspunde un nene, ii zic tranzactia, nr tranzactiei si imi zice "da,da noi v-am trimis mailul, defapt contul este al persoanei fizice care se inregistreaza cu contul la noi la garantia escrow, si noi il administram". Zic ok...nu prea am fost eu foarte elucidat dar, ii zic casieritei, face tranzactia, imi da chitanta. Observ pe chitanta destinatarul un baiat de prin ialomita. Dau telefon iar la asistenta Escrow si imi zice ca au primit confirmarea platii. Simtindu-ma un pic suspicios, dau si la Support okazii.ro telefon la asistenta, vorbesc cu o doamna de acolo care imi zice ca :
Mailurile primite din partea okazii.ro sunt niste falsuri(desi par valabile)si ca Okazii.ro nu mai are Garantia escrow de ~1an, si ca am fost inselat.
Am mers imediat la politie, am depus plangere cu tot ce s-a intamplat. La banca am fost azi, ca se terminase programul, si am facut cerere cu blocarea sumei in cont, dar nu stiu cat de repede se misca ei, e posibil ca individul sa fi scos deja banii prin bancomat sau ceva.
Concluzia, dupa ce am castigat licitatia, toate mailurile primite "from: Okazii.ro" au fost niste clone, inclusiv nr de tel asistenta Escrow(care imi parea un nr valid de contact)

Ce e de facut? e vreo sansa sa mai recuperez ceva? Il poate gasi cineva pe faptas in baza datelor din contul bancar? Daca il duce capul sa cloneze mailuri de la okazii nu cumva contul bancare este fantoma? (cu toate astea cineva trebuie sa tranzactioneze banii din el)
Va multumesc anticipat!