avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate tibisini

Activitate tibisini

Am luat o persoana in spatiu pentru buletin. Are buletin valabil 10 ani. Nu are contract de inchiriere. A locuit la mine dar a plecat dar au fost dicutii foarte dure si mi-a transmis ca in viitor o sa revina in apartamentul meu proprietate personala ca sa locuiasca daca nu are unde sa stea ca nu-l pot da afara. Ce pot face in situatia asta:? Eu vreau acum sa-i anulez acest drept de a intra in locuinta mea sa nu am neplaceri in viitor. Care sunt demersurile legale ? Ma pot duce la politie sa anunt ca nu mai locuieste la mine sau e ceva mai complicat de facut ?
Am luat in spatiul meu, apartament proprietate personala o persoana si i s-a facut buletin valabil 10 ani. Nu am incheiat contract de inchiriere. A plecat de la mine dupa un an in urma unor discutii.Problema mea este ca doresc sa anulez aceasta luare in spatiu ca sa nu vina peste mine in apartament ca sa spuna ca are dreptul sa locuiasca. Ce trebuie sa fac? Am inteles ca ar trebui data o declaratie notariala, apoi anuntata Sectia de Politie unde l-am luat in spatiu si ar mai trebui si o ordonanta sau ceva de genul acesta de la judecatorie. Daca imi puteti raspunde mai clar v-as multumi foarte mult. Cu multa stima si respect.
Răspuns la discuția achizitie spatiu comercial
am si eu aceeasi problema ,am achizitiont un spatiu comercial pe baza de contract vanzare cumparare ,ce inregistrari contabile trebuie sa fac pentru ca in contract apare valoarea cladirii in suma de 100000 de lei si valoarea terenului aferent cladirii in suma de 5000 lei. Cum procedez ,inregistrez cladirea pe 212-404 si terenul pe 2111-404 ? sau toata inregistrarea o fac pe 212-404 ? Imi cere primaria balanta lunii aferente si nota contabila a contului 212 . imi puteti raspunde va rog frumos .?