Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare luare in spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare luare in spatiu

Am luat o persoana in spatiu pentru buletin. Are buletin valabil 10 ani. Nu are contract de inchiriere. A locuit la mine dar a plecat dar au fost dicutii foarte dure si mi-a transmis ca in viitor o sa revina in apartamentul meu proprietate personala ca sa locuiasca daca nu are unde sa stea ca nu-l pot da afara. Ce pot face in situatia asta:? Eu vreau acum sa-i anulez acest drept de a intra in locuinta mea sa nu am neplaceri in viitor. Care sunt demersurile legale ? Ma pot duce la politie sa anunt ca nu mai locuieste la mine sau e ceva mai complicat de facut ?
E suficient sa nu ii deschideti usa.
In situatia in care nu exista contract de locatiune,nu are temei legal pentru pretentia de a locui la dvs
Puteti solicita evacuarea persoanei pe calea actiunii in evacuare introdusa in instanta,
Dupa depunerea cererii la instanta trebuie sa va duceti cu dovada la SEIP si politie , pentru a evita alte neplaceri decat cele expuse.