avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate ade09_85

Activitate ade09_85

dar daca faceti achizitii intracomunitare sub plafonul de 10000 eur, nu ar fi trebuit sa fiti scutit de inregistrare? si eu sunt in aceeasi situatie si inca nu am inteles daca trebuie sa ma inregistrez sau nu intrucat achizitiile pe care le voi face sunt mai mici de 10000 eur
Buna ziua,

Am un SRL cu CA<35000 eur, neplatitor de TVA si vreau sa cumpar publicitate de la Facebook si Google, ambele din Irlanda.
Achizitiile vor avea valoare mai mica de 10000 eur.
Trebuie sa ma inregistrez in ROI in situatia asta sau e suficient sa imi emita ei facturi cu TVA si sa le platesc TVA-ul lor?

Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi de ordin juridic in ceea ce priveste cumpararea unui apartament prin programul "Prima Casa".
In luna mai 2012 am incheiat un ante-contract de vanzare-cumparare sub semnatura privata a unui apartament aflat intr-un bloc in constructie cu termen de finalizare 15 august 2012. Blocul nu a fost finalizat la termenul mentionat, iar in luna septembrie am semnat un alt ante-contract, autentificat notarial, care, initial, ar fi trebuit sa aiba data de expirare 15 noiembrie 2012, intrucat atunci au considerat proprietarii ca vor finaliza, insa, pentru a ma asigura ca imi ramane termenul de o luna pentru aprobarea creditului, am schimbat data de expirare pentru 15 decembrie 2012. Nici pana la aceasta ora proprietarii nu au reusit sa scoata cadastrul pentru apartament intrucat au construit un bloc P+2E+M, insa aveau autorizatie de constructie doar pentru P+2E, iar cea pentru mansarda a iesit abia la sfarsitul lui noiembrie, iar receptia de la primarie au primit-o in decembrie 2012.
Intre timp s-au schimbat conditiile de creditare la banca in sensul cresterii marjei de dobanda peste euribor, iar proprietarii nu au solicitat semnare unui act aditional pentru prelungirea antecontractului de vanzare-cumparare care a expirat in 15decembrie 2012.
In contract am o clauza prin care se mentioneaza ca in cazul neincheierii vanzarii-cumpararii din vina vanzatorului el trebuie sa imi returneze dublul avansului platit, in cazul neincheierii operatiunii din vina cumparatorului, cumparatorul pierde avansul si in cazul neacordarii creditului prin "Prima Casa" de catre banca, vanzatorul restituie avansul cumparatorului.
Eu as vrea sa ii actionez in instanta intrucat consider ca mi s-au adus prejudicii prin nerespectarea termenului de predare si prin amanarile repetate de finalizare a locuintei si as vrea sa stiu care sunt sansele de succes si daca exista o modalitate prin care statul sa nu le mai acorde si alte autorizatii de constructie acestor persoane, intrucat nu vreau sa ii mai pagubeasca si pe altii la fel ca pe mine.
Mentionez ca vanzatorii sunt persoane fizice.

Va multumesc pentru raspuns!