avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate DaniRS

Activitate DaniRS

Buna ziua!

In momentul de fata beneficiez de indemnizatia de somaj pana in luna martie 2014.
Am fost la un interviu in care as fi obtinut postul, dar pe o perioada determinata pentru derularea unui proiect, si anume in lunile septembrie-noiembrie 2013.
Nedumerirea mea este urmatoarea: dupa expirarea contractului, mai pot sa beneficiez de indemnizatia de somaj? aceasta se poate intrerupe in cele 3 luni? cei de la HR mi-au spus ca nu este posibil acest lucru, iar cei de la ALOFM ca este posibil.
Dvs cum ma sfatuiti sa procedez si pentru viitoare colaborari pentru perioada indemnizatiei de somaj?

Va multumesc mult,
Numai bine,
Răspuns la discuția Dobandire acte teren
Domnilor avocati,
Va multumim pentru raspunsuri.
Din ceea ce am aflat si noi - se pare ca terenul se afla in proprietatea Primariei, din moment ce nimeni nu a cerut vreo explicatie despre acesta.
Vom lua legatura cu un avocat specializat in domeniul specificat de dvs.

Va vom tine la curent cu situatia descrisa,

Numai bine,

Buna ziua!

Parintii nostri ingrijesc un teren in exteriorul casei in care locuiesc. Acesta are o suprafata de circa 250 mp. Actele de proprietate ale tatei nu cuprind si acest teren, acesta functionand de aproximativ 50 de ani ca si gradina. NU are nici o iesire decat daca ar traversa interiorul curtii.
Intrebarea noastra este: in ce mod ar fi posibil ca tata sa-l cumpere? si ca acel teren sa fie parte din actele de drept pe care le are deja? a fost ingrijit de el dintotdeauna, dar nu este mentionat in nici un act.

Va multumesc,
Răspuns la discuția Intrerupere pe cartea de munca
Buna ziua!

Intrebarea mea catre dvs este urmatoarea:

Pot incheia un contract de asigurare cu Casa de Pensii, dar retroactiv? eu nu mai am un job din luna octombrie 2012 si urmeaza sa ma angajez in 15.01.
Pentru cele cele 3 luni si 2 saptamani pot sa inchei astfel de contract(e) ?si care ar fi suma lunara ?

Va multumesc,