Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare perioada determinata - 3 luni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare perioada determinata - 3 luni

Buna ziua!

In momentul de fata beneficiez de indemnizatia de somaj pana in luna martie 2014.
Am fost la un interviu in care as fi obtinut postul, dar pe o perioada determinata pentru derularea unui proiect, si anume in lunile septembrie-noiembrie 2013.
Nedumerirea mea este urmatoarea: dupa expirarea contractului, mai pot sa beneficiez de indemnizatia de somaj? aceasta se poate intrerupe in cele 3 luni? cei de la HR mi-au spus ca nu este posibil acest lucru, iar cei de la ALOFM ca este posibil.
Dvs cum ma sfatuiti sa procedez si pentru viitoare colaborari pentru perioada indemnizatiei de somaj?

Va multumesc mult,
Numai bine,
DaniRS, utilizator
Ascultati-i pe cei de la AJOFM. Va indruma bine.
Conf art 45 alin 1 lit c Lg 76/2002 suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc la data încadrării în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni.
Conf art 45 alin 3 Lg 76/2002 repunerea în plată, după suspendare se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data încetării situaţiei care a condus la suspendare.

In concluzie, in cazul in care sunteti somer in plata, plata indemnizatie de somaj se suspenda in cazul in care incheiati un CIM pe o durata de maxim 12 luni, urmand ca la incetarea CIM sa se reia plata indemnizatiei pentru perioada ramasa.
In momentul in care incheiati acel contract individual de munca (CIM) pe perioada determinata mergeti la Agentia de Somaj cu o copie dupa el si completati o cerere pentru suspendarea platii indemnizatiei de somaj pe perioada cat sunteti salariata.