avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua,

Am o situatie la munca.
Dorim sa angajam pe cineva cu contract pe perioada determinata de 9 luni cu contract de 2 ore pe zi , pentru a putea sa mai beneficieze de somaj (somajul il ia 9 luni am inteles ca a luat doar 2 luni pana acum). Este adevarat sau gresit.
Cum se interpreteaza urmatorul articol:
Art. 44
Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
a) la data incadrarii in munca, conform legii, pentru o perioada mai mare de 12 luni;

Va rog daca se poate sa-mi raspundeti, caci nu stiu ce sa fac si ce raspuns sa-i dau persoanei in cauza.

Multumesc,

Ioana
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:05, 6 Februarie 2015
1. In cazul expus de dvs. este vorba de o suspedare a platii indemnizatiei de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea contractului individual de munca (CIM).


2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 45.
(1) Suspendarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
...
c) la data incadrarii in munca, conform legii, pe perioada determinata de cel mult 12 luni;
...

(3) Repunerea in plata, dupa suspendarea in conditiile alin. (1) lit. b), c), e)-i) si k), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai tarziu de 30 de zile calendaristice de la data incetarii situatiei care a condus la suspendare.
...

3. Daca il angajati cu CIM pe perioada determinata de 9 luni atunci i se suspenda plata indemnizatiei de somaj, pe perioada CIM, si apoi va relua plata indemnizatie de somaj pana se implinesc cele 9 luni de somaj indemnizat la care avea dreptul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj si contract pe perioada determinata mihaela1981 mihaela1981 Buna ziua, Daca sunt in somaj In Ploiesti,si ma angajez cu contract determinat pe 6 luni la mai mult de 50 de km dar nu-mi schimb domiciliu,cand inceteaza ... (vezi toată discuția)
Mai pot beneficia de indemnizatie de somaj? MariaSarah MariaSarah am fost in somaj timp de 2 luni, dupa care am incheiat un contract de munca pe perioada nedeterminata cu o societate, dar dupa 3 saptamani a trebuit sa renunt ... (vezi toată discuția)
Contract pe perioada determinata dey_23 dey_23 Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie : am suspendat somajul pentru un CIM pe durata determinata ,mai exact doua luni.A trecut o luna si din diferite ... (vezi toată discuția)