Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare din somaj pentru o perioada de proba
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare din somaj pentru o perioada de proba

Buna ziua,
O persoana aflata in somaj de 3 luni , se angajeaza pentru o perioada de proba .Ce fel de CIM trebuie sa faca ,astfel incat dupa perioada de proba sa nu piarda somajul ,in cazul in care angajatorul nu-l accepta mai departe .
Multumesc
Contract pe perioada determinata.
Conf art 45 alin 1 lit c Lg 76/2002 suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc la data încadrării în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni.
Daca CIM este pe perioada nedeterminata cu mentiunea ca are o perioada de proba intre 90 si 120 zile , se primesc cei 30% din Indemnizatia de somaj ?
Nu are nicio legatura durata perioadei de proba cu plata indemnizatiei de somaj . In aczul in care ati incheiat un c.i.m. pe durata nedeterminata, indiferent de durata de proba inserata in acesta, plata indemnizatiei de somaj inceteaza.

Art. 72, Legea nr.76/2002 prevede : Persoanele carora li s-a stabilit dreptul la indemnizatia de somaj potrivit legii si care se angajeaza pentru program normal de lucru, conform prevederilor legale in vigoare, beneficiaza, din momentul angajarii pana la sfarsitul perioadei pentru care erau indreptatite sa primeasca indemnizatia de somaj, de o suma lunara, neimpozabila, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj, stabilita si, dupa caz, recalculata conform legii.