avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1345 soluții astăzi
Forum Activitate lucyana220

Activitate lucyana220

acum 5 ani in urma unui concubinaj a rezultat un copil ,concubinul (actual sot)a mers la primarie si a dat declaratie si a semnat in locul mamei pt recunoasterea copilului si ridicarea certificatului de nastere,.dupa 4 ani de la nasterea copilui sau casatorit a durat casnicia 1 an ,acum e in divort,poate sa aduca in discutie aceasta fapta in proces ,deoarece el lupta sa ia fetita.invocand numai minciuni la adresa mamei.
mentionez ca respectivul e la al doilea divort si cred ca asta a urmarit doar copilul
Răspuns la discuția tutela minor
va multumesc pentru informatie
Discuție tutela minor
In anul 2006 a decedat sora mea si i-a ramas 2 copii minori ,unul de 6 luni si altul de 7 ani ,copii rezultati din 2 relatii de concubinaj. pe cel de 6 luni(acum are 7 ani) il am in plasament din luna februarie 2006,pe cel de 7 ani (acum are 13 ani si 11 luni)a avut tutela o nepoata dar locuia si il crestea mama mea(asta a fost decizia instantei)In anul 2011 luna ianurie 22 ,mama mea a decedat ,eu am fost nevoita sa iau si acest copil deoarece nepoata mea care avea tutela era in Italia in acel moment.Am venit cu copilul in Bucuresti la adresa ,am luat de la scoala din Bacau de unde era inscris copilul foaia matricola si l-am transferat aici .Am mers la protectia copilului sector 1 ,am depus o cerere cu actele necesare pentru tutela copilui in 1 februarie 2012 .In toata aceasta perioada m-au tot chemat sa mai depun cate un act spunandu-mi ca trebuie sa le trimita la bacau .Nepoata mea cand a venit in tara in luna martie 2012 a dat declaratie la protectia copilului Bacau ca renunta la tutela,In luna decembrie am fost iar la protectia copilui sector 1sa intreb in ce stadiu e dosarul si mi s-a comunicat ca protectia copilului din Bacau le-a trimis dosarul inapoi spunand ca nu mai e de competenta lor conform unei legi din anul 2011 si sa merg eu personal la judecatoria sector 1 pt a deschide proces pt tutela .Sunt in ceatza nu stiu ce trebuie sa fac cum sa procedez ,acest copil de 1 an de zile nu a beneficiat nici de alocatia de stat ,trebuie sa ii fac ci acum in februarie dar nu am niciun act sa doveditor ca il reprezint ..Va rog sa ma sfatuiti unde trebuie sa ma adresez si ce acte imi sunt necesare pt acordarea tutelei. mentionez ca copilul nu este recunoscut in certificatul de nastere de tatal patern.

va multumesc