avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Activitate addora

Activitate addora

Si in cazul in care ma hotarasc sa il dau in judecata,suma la care se ridica cheltuielile de judecata este mare?
Buna ziua,am 24 ani iar parintii mei au divortat cand aveam 14 ani ,custodia fiind incredintata mamei mele.Dupa divort tatal meu care locuieste in alt oras,nu a platit pensie alimentara decat timp de doar cateva luni,dupa care orice ajutor financiar din partea lui a incetat(nici nu a incercat sa mai ia legatura cu mine deloc in toti acesti ani).
Intrebarea mea este daca il pot da in judecata pentru recuperarea banilor neplatiti din pensia alimentara si daca as avea castig de cauza.
Mentionez ca momentan urmez cursurile unui master si inca nu lucrez nicaieri,nereusind sa imi gasesc de lucru.
Va multumesc
Buna ziua,am si eu o problema. Anul trecut am fost intr-un stagiu de practica in Franta si m-am cazat la un camin pentru studenti.pentru camera am platit toata chiria pe perioada petrecuta acolo plus o asigurare de daune.
Acum problema este urmatoarea: la 4 luni de cand m-am intors in tara am primit un mail cum ca as datora 30 de euro caminului pentru deteriorarea camerei,asta in cazul in care atunci cand am plecat s-a facut verificarea camerei si nu a fost gasit nimic in neregula.Am ignorat acest mail pentru ca nu mi s-a parut normal sa mi se ceara acesti bani,si mai ales dupa atat timp. ieri,la aproape un an de cand m-am intors,si la 8 luni de la primirea primului mail am primit un alt mail in care mi se spune sa platesc suma de 30 de euro pt ca altfel voi fi actionata in judecata.
Este legal sa imi ceara acesti bani,si daca ma actioneaza in judecata care sunt consecintele? va multumesc
Răspuns la discuția Inregistrare la ITM?
Va multumesc pentru raspunsuri
Buna seara! Am si eu o nelamurire:in urma cu o luna am realizat o promotie timp de 3 zile,fiind contactata pt acest lucru de o firma din Bucuresti. Nu am semnat nimic,niciun contract,doar mi s-au cerut o copie dupa buletin si contul in care mi s-au virat banii la finalul promotiei.Intrebarea mea este: pt doar 3 zile de munca e posibil sa fiu inregistrata la ITM?
Si daca da,cine poate verifica acest lucru?
(va pun aceasta intrebare deoarece beneficiez de o bursa la o anumita societate care nu e de acord sa lucrez pe perioada in care mi se acorda bursa,si ma tem ca s-ar putea afla ceea ce mi-ar cauza probleme)