avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate artghift

Activitate artghift


Buna ziua revin cu intrebarea de ieri, nu am fost atenta si am emis 4 bonuri fiscale in 4 date diferite, fara sa introduc zecimale, ex trebuia sa fie 35 ron si pe bon s-a marcat 0.35, eu in registrul de incasari si plati am trecut 35 , ieri am sesizat greseala, ce trebuie sa fac ca sa repar fac proces verbal?multumesc
Buna seara, nu am fost atenta si am emis 4 bonuri fiscale in 4 date diferite, fara sa introduc zecimale, ex trebuia sa fie 35 ron si pe bon s-a marcat 0.35, eu in registrul de incasari si plati am trecut 35 , ieri am sesizat greseala, ce trebuie sa fac ca sa repar greseala?multumesc
dar unde ma inregistrez ca platitor la sanatate? nu trebuie sa depun o cerere ? adresa din ci este in sect 1, sediul social este in sect 6
eu am domiciliul in sect 1,iar in 6 am sediul social, unde depun cererea de inregistrare pt plata la sanatate, eu sunt angajata, II am facut-o pentru ca particip la targuri handmade si doresc sa fac aceasta activitate legal.
Buna ziua, am constituit o intreprindere individuala, cu sediul social in sect 6, iar resedinta o am in sect 1. Unde platesc sanatatea (cu adresa va rog) ? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Norme de venit
multumesc
Răspuns la discuția Norme de venit
in nomenclator pot sa ma incadrez la pozitia 68 Producere şi/sau comercializare de obiecte de artizanat, (cu toate ca eu nu fac artizanat )care cuprinde
- 3299 fabricarea altor produse manufacturiere
- 4778: Comerţ cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate
- 4789: Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse si

in plus eu doresc ca sa vand pe internet prin site-urile de profil

4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet; si eventual

4799 Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor
si pietelor ca sa am toate caenurile de vanzare

Discuție Norme de venit
m-am uitat pe lista cu normele de venit si nu gasesc unde se incadreaza caenul 7410 design specializat, propus aici, doresc sa-mi fac II, ca sa pot participa la targuri, expozitii, vanzari pe net, cu produse handmade, (tablori, cutii, margele), cadouri, suveniruri in general, ar fi in lista dv pozitia 68 cu caenul 3299 fabricarea altor produse manufacturiere, dar eu nu le fabric ci doar le decorez, Eu doresc sa pot sa platesc o suma pe an, si s-mi vad de treaba, deci ce caenuri trec.
Răspuns la discuția Infintare II
multumesc pt raspuns,
Răspuns la discuția Infintare II
Multumesc, acest cod cuprinde cam tot ce vreau sa fac, eu ma gandeam pentru martisoare si la codul 3213 - fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare, dar cred ca nu mai este cazul, va mai rog ceva, sa-mi explicati codul 4799. O zi buna. Multumesc