avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate ameliapintea72

Activitate ameliapintea72

Am nascut pe 20 aprile 2013 si la aceasta data aveam lucrate doar 8 luni ( eram angajata de la data de 1 septembrie 2012.Pentru a beneficia de aceasta indemnizatie stiu ca erai necesare 12 luni lucrate anterior nasterii,dar eu fiind eleva la o scoala post liceala pentru cele 4 luni cat imi mai trebuiau am dus adeverinta de elev de la aceea scoala.Am primit decizia si conform acesteia ar trebui sa primesc 600 lei pe luna.Nu inteleg cum mi-a fost calculata aceasta indemnizatie atata timp cit eu timp de 8 luni am avut un salar net in mana de 940 si chiar 1040 lei ( 904,940,940,940,1004,814,1040,1040).Pentru lunile lipsa nu ar fi trebuit sa se considere salarul minim de 600 lei? Ei au motivat ca mi s-au adunat salariile si s-a impartit la 12 luni.Pai daca luam 4 mil. salar cum se mai calcula?Ce rost au mai avut trecerea salariilor?Puteam sa duc doar adeverinta de elev si luam tot atat.Astept raspuns.Multumesc!
Răspuns la discuția concediul prenatal
multumesc pentru lamurire!
Răspuns la discuția Indemnizatia de crestere copil
Va multumesc pentru raspuns!
Am intrat in cadrul muncii din septembrie 2012 si fiind insarcinata as avea dreptul sa intru in concediul prenatal incepand cu 1 februarie 2013 (adica cu 63 zile inainte de nastere).Ideea e ca calculat nu as avea cele 6 luni necesare stabilirii valorii concediului prenatal. Asta inseamna ca nu pot intra in concediu prenatal si ar mai trebui sa merg la munca inca o luna? Mentionez ca in paralel cu actualul loc de munca sunt si cursanta la o scoala de asistenti de farmacie ( nu stiu daca influenteaza intr-un fel calculul).
Stiu ca ati mai raspuns la aceasta intrebare dar eu sunt intr-o situatie pe care nu o regasesc nicaieri. Din luna lui septembrie 2012 m-am reintors in invatamant ca profesor.Totodata sunt cursanta in anul II a unei scoli de asistenti de farmacie . In luna aprilie a anului 2013 urmeaza sa nasc.Ideea e ca pana nasc la actualul loc de munca nu reusesc sa am acele 12 luni vechime , ci doar aproximativ 8 luni in acestea fiind incluse si zilele de prenatal. Am inteles ca fiind cursanta a unor cursuri preuniversitare la zi pot beneficia de aceasta indemnizatie.Intrebarea mea este daca celor 8 luni de vechime la actualul loc de munca i se pot adauga 4 luni ( pentru ca sunt cursanta la zi) si astfel sa realizez cele 12 luni necesare? Pentru cele 4 luni la calcularea indemnizatiei se va considera ca as beneficia de 6 mil. venit pe luna?Va multumesc anticipat pentru lamuriri!