avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat

Activitate Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat

Nu conteaza motivul pe care il invoca angajatorul verbal. Te poate scoate vinovat ca ai absentat nemotivat. Indiferent ce zice el, tu fa-i acea instiintare scrisa din care sa reiasa ca nu e vina ta ca nu te poti prezenta la serviciu, ca sa te poti absolvi de orice vina. In caz contrar nu o sa-ti dea nici salariul. Pune-i in vedere sa-ti dea un exemplar al contractului de munca, fisa postului, ca sa stii si tu unde trebuie sa mergi la lucru.
Pentru ca pui prea multe intrebari, ;) probabil angajatorul tau vrea sa te dea afara,pe motiv ca absentezi de la serviciu nemotivat.
Nu cunosc intreaga ta situație, insa bazandu-ma doar pe ceea ce ai scris mai sus, cred ca ar trebui sa faci o scrisoare angajatorului tau, chiar maine, in care sa-i arati faptul ca te impiedica sa ajungi la munca. Trimite scrisoarea prin posta, recomandata, cu confirmare de primire si cu continut declarat. Daca nu stii adresa incearca sa o trimiti pe email si pastreaza mailul.
Oricum ar fi, trebuie sa faci dovada in scris ca i-ai adus la cunostinta imposibilitatea ta de a te prezenta la munca din vina lui.
Poti incerca dupa aceasta si o solutionare amiabila a neintelegerilor dintre voi.
Daca insa nu puteti gasi o cale de comunicare si aplanare a situatiei reclama cat mai repede posibil aceasta situatie si la ITM.
Bafta!
Nu, nu am semnat nimic si nu mi-au trimis nimic acasa, nici macar facturile pe care ei sustin ca sunt neachitate.

Ca sa ma poata executa trebuie sa ma cheme in proces sau pot obtine titlu executoriu fara ca eu sa primesc vreo citatie acasa?
Ce fac in situatia in care primesc somatie direct de la executor?
Separatistul

Va rog frumos sa nu mai faceti dvs presupuneri inutile si total neadevarate!

Cititi cu atentie va rog cele scrise de mine si poate veti intelege care este diferenta intre dovada confirmarii de primire si dovada trimiterii actelor prin posta.

Dupa luna iunie 2010, nu am mai primit nicio factura acasa!
M-au sunat in luna ianuarie 2010, si m-au intrebat daca vreau sa prelungesc contractul inca un an, dar nu mi-au facut nicio oferta speciala.

Ca sa ma poata executa trebuie sa ma cheme in proces sau pot obtine titlu executoriu fara ca eu sa primesc vreo citatie acasa?
Ce fac in situatia in care primesc somatie direct de la executor?
Cei de la compania de recuperare creante carora le-au vandut creanta, spun ca nu aveau nicio obligatie sa-mi comunice facturile cu confirmare de primire.

Poate ca e adevarat si asta, insa eu cred ca ar trebui totusi ca ei sa detina o dovada, un inscris de la posta, ca au trimis in lunile respective facturile catre mine.

Altfel cum ar sti cei de la posta sa ne aduca lunar facturile, fiecaruia dintre abonati , daca nu ar exista niciun asemenea inscris intre compania de telefonie si posta?
Din luna mai 2010 cand i-am anuntat de incetarea contractului , am scos cartela din telefon si am introdus o alta cartela, de la o alta companie, asadar nu stiu daca mai functiona sau nu.
Am considerat ca din moment ce dupa expirarea contractului l-am prelungit telefonic. pot face la fel si cu incetarea lui.
Iar operatoarea nu mi-a spus ca trebuie sa fac ceva in scris, ci doar ca dureaza 30de zile pana se ve opera incetarea contractului.
Contractul de telefonie mobila a expirat in ianuarie 2010 si apoi s-a prelungit pe cale tacita.
In luna Mai 2010, am contactat telefonic operatorul de telefonie mobila pentru a-i comunica decizia mea de a nu mai continua contractul, deoarece nu mai am bani sa platesc facturile.
Operatoarea mi-a spus ca trebuie sa treaca 30 de zile ca incetarea sa devina valabila, asadar i-am spus ca voi plati si factura din luna urmatoare, respectiv iunie 2010, ca sa se implineasca termenul de 30 de zile.
Am primit factura din luna iunie, am platit-o in termen si am considerat ca totul este in regula, deoarece dupa acea data, nu am mai primit nicio factura acasa.

Credeam ca totul s-a terminat....insa tare m-am inselat!

In februarie 2011 primesc notificare ca am de plata si facturile pentru lunile iulie si august 2010, care sunt neachitate.
Iar de atunci ma hartuiesc cei de la firma lor de recuperare creante ca sa le platesc facturile plus penalizari.
Degeaba le-am explicat care a fost situatia reala ...acum vor sa ma execute silit pentru neplata datoriilor.

Consider ca cei de la compania de telefonie, in mod abuziv au eliberat facturile , pe care nici nu mi le-au comunicat, pentru ca mai apoi sa aiba ce vinde catre firmele de recuperari creante.

Aveau obligatia de a-mi trimite factura?
Cum pot dovedi ca le-am adus la cunostinta, telefonic, dorinta mea de a incheia contractul?
Cum pot sa le dovedesc faptul ca eu din luna mai 2010 , de cand le-am comunicat incetarea contractului, nu am mai folosit abonamentul lor si nu am inregistrat niciun fel de convorbiri telefonice pe acel numar de telefon?

Multumesc!