avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate kasonizsolt

Activitate kasonizsolt

Buna ziua.In data de 27.09.2019, am fost unul dintre victimele unui accident rutier in drum spre casa de la serviciu.Microbuzul care ne transporta, datorita neatentiei soferului, a izbit din plin din spate un alt microbuz al companiei care ne asigura transportul. In urma acestui accident, m-am ales cu leziune de menisc la piciorul stang, si traumatism la piciorul drept cu hematom de 7/4 cm. Intrebarea me este: VOM BENEFICIA DE DESPAGUBIRI CEI CARE AM SUFERIT LEZIUNI? Mentionez faptul ca toti cei care am suferit diferite leziuni/traumatisme, avem concediu medical cu cod 02 (accident de munca).Totodata mai vreau sa subliniez faptul ca, neoficial am aflat ca soferul nu poseda ATESTAT DE TRANSPORT PERSOANE. Ce trebuie sa facem in cazul mai sus mentionat?
Multumesc frumos! Ce acte sunt necesare pentru dosar? Care sunt pasii care trebuie sa-i urmez? Si unde?
Buna ziua! Sunt divortat din 2012, si am doi copii minori in intretinere.Prin hotarare judecatoreasca, fosta sotie a fost obligata la plata pensiei de intretinere catre cei doi minori, in cuantum de 170 de lei. In prezent as dori sa solicit marirea pensiei de intretinere. Va rog sa-mi spuneti, ce demersuri trebuie sa fac, de ce documente am nevoie, si care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez! Totodata, mentionez ca, in momentul de fata , fosta sotie s-a recasatorit, si are un copil din noua casatorie. Nu beneficiaza de venituri din cate stiu, dar totodata face parte dintr-o familie care realizeaza venituri(actualul ei sot). in acest caz exista posibilitatea sa nu obtin nimic, ba dimpotriva sa fie redusa suma pe care o plateste in momentul de fata? Va multumesc!
Pentru toti antepostatorii!Va rog foarte frumos nu postati presupuneri! Eu, personal, am trecut printr-un caz similar in urma cu 3 ani! Politia nu poate sa faca nimic atata timp, cat nu exista o hotarare judecatoreasca! El, poate sa-si ia linistit copilul, chiar cu Politia de fata, zambindu-le larg acestora! La fel am procedat si eu, si nu m-am ales nici macar cu un avertisment in scris! Abia am asteptat, sincer va spun, sa -mi aplice Politia vreo contraventie. CAT TIMP SUNT CASATORITI, AU DREPTURI EGALE ASUPRA COPILULUI, SI NIMENI NU POATE SA INTERVINA!
Nu o sa poata scoate fara acordul tau scris si legalizat la notariat.(procura). Pana la definitivarea divortului, drepturile voastre sunt EGALE. Deci.....nu poti face nimic.
Custodia exclusiva se obtine foarte greu.Spun acest lucru din proprie experienta.Trebuie sa dovedesti cu ACTE, ca e bolnav psihic,drogat, ......etc, ca a batut copilul de exempu, e aproape imposibil de obtinut custodia exclusiva.
Atata timp cat copilul nu iti este incredintat tie legal, DA! Are dreptul.Aveti aceleasi drepturi.Cu Politia nu vei rezolva nimic, atata timp cat nu ai o hotarare judecatoreasca prin care sa areti ca, ti-a fost tie incredintat spre crestere copilul.Fi sigura ca el, s-a interesat deja ce poate face ca sa nu fie tras la raspundere.
Si daca aceste bunuri sunt dobandite in comun? Sau actualul sot a trecut-o ca si coproprietar la autoturism de exemplu, sau la garsoniera, deoarece am aflat ca a trcut-o in actele de proprietate a respectivelor bunuri?
Buna ziua! In urma cu 2 ani am divortat, si copiii rezultati din casatorie, mi-au fost incredintati spre crestere, custodia comuna, iar plata pensiei de intretinere, a fost stabilita in sarcina fostei sotii. Aceasta din moment ce si-a incetat activitatea de la locul de munca, a acumulat restante la plata pensiei de intretinere , in suma de 4100 de lei.Abandonul de familie nu l-am putut declara, deoarece nu am reusit sa dovedesc reaua credinta a acesteia, deoarece nu a efectuat platile pe motiv ca nu are venituri, iar bunuri proprii nu detine.Intre timp, luna trecuta s-a recasatorit,si acuma are posibilitatea sa isi plateasca datoriile, dar refuza sa o faca.Intrebarea mea este: Pot sa trec la executare silita, din moment ce in urma casatoriei a intrat in posesia anumitor bunuri care le are in comun cu actualul sot? Rog raspuns! Va multumesc!
Răspuns la discuția Copil de 3 ani speriat
Oriceva sta in putinta,ca "madam" sa nu reuseasca sa creeze distanta intre dvs si copilas.Este evident ca asta incearca,si e doar la inceput.Sunt si eu tata, si am trecut printr-o situatie similara in urma cu vreo 3 ani,dar nu m-am lasat, iar in final am castigat eu copiii,fara ca ea sa obtina nici program de vizita.( nu a cerut).
Buna ziua! pe aceasta cale va rog foarte mult sa-mi dati un raspuns la intrebarea urmatoare:Fosta sotie care in urma divortului a fost obligata la plata pensiei de intretinere pe seama copiilor, poate sa deschida proces pentru reducerea sau incetarea platii pensiei de intretinere,fara ca eu sa fiu chemat in instanta?Cu alte cuvinte poate sa se faca asa ceva fara citarea ambilor parinti? Pe motiv ca nu lucreaza poate sa obtina incetarea platii pensiei de intretinere? Precizez ca cei doi copii, au varste de 11 ani, si 8 ani.Rog mult raspuns la aceste intrebari! Va multumesc!