avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate mihigh

Activitate mihigh

@precubmarian
zi-mi si mie, te rog, ce ai mai rezolvat? la mine dosarul e spre finalizare, dar victima cere ceva bani. cazul meu e aproape identic cu al tau.
Răspuns la discuția Accident pieton beat
Cheltuieli de spitalizare nu cred ca intra in discutii; a stat doar 3 zile in spital (urgentele de pana la 3 zile stiu ca sunt gratis). Eu nu am pretentie la nimic, deocamdata, pana ma scoate din sarite. Masina e a firmei unde lucrez si sunt facturi de reparatie. Deci doar prin intentare de proces ma poate chema in instanta?!
Răspuns la discuția Accident pieton beat
tocmai am spus ca nu mi s-a ridicat permisul. deci nu am incalcat nici o norma rutiera... intrebarea este daca trebuie sa imi intenteze proces sau doar face plangerea respectiva? (avand in vedere ca sunt aproape 90 de zile de la accident, mai poate face plangere?)
Buna ziua!
Un eveniment rutier mi s-a intamplat si mie pe 14 ianuarie. Pieton beat, accidentat (s-a angajat in traversare prin loc nepermis, neiluminat si fara elemente fosforescente). 45 de zile de ingrijiri medicale i-au dat la externare (ala e certificat medico-legal?). Abia acum au venit probele de sange si avea 1.70 alcool. Acum zice ca o sa faca plangere penala, dar deja sunt 3 luni (peste 5 zile). Eu ma consider nevinovat, nici macar nu mi s-a ridicat permisul atunci, pentru ca nu am incalcat nici o norma rutiera. Ce ma sfatuiti?

@ precupmarian
La mine treaba e un pic mai simpla din punct de vedere medical. Dupa 2 zile au externat pietonul, dar are nevoie de 45 de zile de ingrijiri medicale la pat. Eu am cheltuit vreo doi bani pentru ca suntem consateni si ceva rude, insa asta doar ca am vrut eu, omeneste. Politia mi-a dat actele si mi-a spus sa imi vad de treaba ca sunt nevinovat. Mentionez ca pietonul era beat manga si mi-a aparut brusc in fata masinii de pe contrasens.
Dar am informatii ca ar pretinde despagubiri pe baza faptului ca medicul i-a zis ca e caz penal (medicul nu stia ca pietonul poarta toata vina si era cu alcoolul in vena si si-a batut si el gura). Poate asa e si in cazul tau.
@ precupmarian
intr-o situatie asemanatoare sunt si eu. ce ai rezolvat?