avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate Anca Miron

Activitate Anca Miron

Buna tuturor,
Am nevoie urgenta de un raspuns cu privire la urmatoarea speta:
Am in executare silita un bun imobil (teren si constructie) si vreau sa stiu daca vanzarea comporta sau nu TVA. Mai exact constructia apare intabulata in CF din 2002, dar nu exista pe nicaieri PV de receptie finala astfel incat sa pot demonsta ca acea constructie nu e una noua. Totodata activul a fost evaluat in procedura de executare, iar conform concluziilor evaluatorului, valoarea constructiei e mai mare decat valoarea terenului pe care este construita si deci, terenul ar trebui sa urmeze regimul constructiei, adica la vanzare sa nu se aplice TVA. Are cineva alta opinie? Multumesc :)
Buna ziua,
Ar trebui sa verificati in primul rand prevederile contractuale...o eventuala actiune, din punctul meu de vedere, are ca temei legal OUG 34/2006.
Succes!
Buna ziua tuturor,
De cateva zile imi storc creierii cu urmatoarea speta si nu reusesc sa o solutionez nicicum...
Am o societate de drept comun fara personalitate juridica (constituita in Belgia) care doreste sa preia partile sociale ale unor SRL-uri din Romania.
Societatea belgiana este de fapt un contract prin care doi soti isi transfera bunurile catre copiii lor (sotii sunt uzufructuari, iar cei trei fii detin nuda proprietate asupra bunurilor aportate de parinti). Societatea nu este inregistrata niciunde in Belgia (pentru ca nu se inregistreaza, sau cel putin asa mi-a comunicat unul din soti), iar dovada acesteia nu se poate face decat cu contractul de societate - ”actul constitutiv” - care este de fapt un inscris sub semnatura privata.
Unul dintre soti este asociat in mai multe SRL- uri din Romania si doreste sa cesioneze partile sociale (si creantele) pe care le detine catre societatea belgiana.
Eu am pregatit cesiunea de parti sociale, dar ORC-ul a avut un soc atunci cand m-am prezentat cu documentele. Pe principiul ca doar ”persoanele fizice şi persoanele juridice se pot asocia şi pot constitui societăţi cu personalitate juridică”, iar societatea belgiana nu este persoana juridica, ci entitate fara personalitatea juridica, nu am putut inregistra dosarul.
Am discutat cu cei de la Juridic, dar mi s-a spus ca nu s-au mai confruntat cu o asemenea situatie si nu stiu sa-mi spuna nimic...

Are cineva vreo idee? A mai trecut cineva printr-o situatie similara?
Multumesc!