avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana_Oprea

Activitate Adriana_Oprea

Răspuns la discuția Insusirea bunului gasit
Pagubitul a mers la politie ca sa reclame, cel mai probabil, FURTUL portofelului, nu impresia lui ca l-ar fi ratacit, probabil, prin magazinul unde dvs. lucrati. De aceea politia a venit sa ceara inregistrarile camerelor de supraveghere. Faptul ca dvs, sustineti ca ati gasit acel portofel, v-ati insusit banii si ati aruncat acte, carduri ce s-ar fi putut afla inauntru, nu va rezolva deloc problema.
1. Exista optiunea, din setarile paginii dvs. de facebook, de a restrictiona accesul persoanelor straine. Si pentru culegere de informatii, dar si pentru amenintarile pe care spuneti ca le primeste fiica dvs. Oricum, e bine ca ati facut plangere. Depuneti ca probe print-screen-urile amenintarilor sau inregistrarea lor, daca ele au fost facute telefonic (si numarul de pe care s-a apelat, daca era la vedere).

2. Sunt jurnalist. Insa va sfatuiesc sa va ganditi bine inainte de a apela la ajutorul mass-media. Ohiar daca identitatea fiicei dvs. va fi protejata, ea este, practic, expusa. Supusa unei duble victimizari. Si obligata sa retraiasca trauma prin care a trecut.

3. In dosar exista suficiente probe. Asta rezulta si din faptul ca, prin "rechizitoriul nr. 1164/P/2014, din data de 24.09.2014, al Parchetului de pe lânga Judecatoria Zarneşti, s-a dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a inculpatului G.V. pentru săvârşirea a două infracţiuni de viol, prev. de art. 218 alin. 2, alin. 3 lit. a, c) C. pen. si a unei infractiuni de agresiune sexuală, prev. de art. 219 alin. 1, alin. 2 lit. a), c) C.pen., cu aplic. art. 38 alin. 1 C. pen."

4. Cereti-le celor de la Judecatoria Zarnesti sa protejeze, pe site-ul portal.just.ro, acolo unde exista date despre procesul dvs., numele partilor vatamate si ale partilor civile. Sunt numele unor copii, victime ale infractiunii de viol... (in acest moment, numele sunt intregi si vizibile, iar victimele - expuse).

5. Aveti 3 avocati. Alegeti dintre ei unul singur, care are timpul si dorinta de a se ocupa, asa cum trebuie,de acest dosar. Va doresc mult succes!
Raspuns la intrebare: DA, se poate condamna si in lipsa cadavrului. In multe tari din UE, dar si in Romania.
Argumente: [ link extern ]
(daca link-ul va trece de filtru, gasiti aici cazuistica din Franta, Polonia, Portugalia, Anglia, Spania... Dar si din Romania :)

P.S. Elodia Ghinescu era de profesie avocat.