avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2150 soluții astăzi
Forum Activitate luizarusu

Activitate luizarusu

Buna seara!Vin si eu si ridic urmatoarea problema.Am optat pentru concediu de crestere a copilului de pana la 1 an si pe data de 17 august m-am intors la munca.Acum,dupa 7 luni,firma face tuturor angajatilor evaluarea profesionala.In contractul colectiv la nivel de unitate este specificat intr-un art cum ca in primele 6 luni de la revenirea la munca din concediu de maternitate nu poti fi supus evaluarii,dar la mine au trecut 7 luni.Intrebarea mea este:in cazul in care nu va iesi bine evaluarea me profesionala,angajatorul poate sa ma concedieze?nu exista nici o perioada dupa revenirea la munca in care angajatorul sa fie obligat sa nu ma concedieze?precizez si faptul ca pana in august 2013 beneficez de stimulentul de insertie de 500 ron.Multumesc anticipat
Buna ziua!Am nascut in 2011 si am optat pt un concediu de maternitate de 1 an.Cand m-am intors la serviciu in aug 2012 mi s-a spus ca nu pot opta pt reorganizarea timpului de lucru(modificarea orelor in care sa incep lucrul) pt ca nu am ales sa stau acasa 2 ani si sa ma intorc inaintea implinirii varstei de 2 ani a copilului.Este legal asa ceva?Ce lege imi da mie dreptate si cui trebuie sa ma adresez daca vrea sa mi se faca dreptate?
In plus,am cerut dupa 5 luni de la revenirea la munca,reducerea timpului de lucru la 6 ore si mi s-a spus ca trebuia sa optez de la inceput pt reducerea orelor de munca,acum nu mai am dreptul.E corect si legal oare sa faca asta?
Va multumesc!