avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1889 soluții astăzi
Forum Activitate nina_69

Activitate nina_69

In aprilie 2011 am depus la ANAF o notificare privind anularea optiunii de taxare a operatiunilor prevazute la art. 141 alin. 2 lit. e din Codul fiscal. Mentionam ca societatea factureaza fara TVA chiriile pentru spatiile mentionate (fiind singurele spatii inchiriate de societate) in notificare, toate cheltuielile facute se inregistreaza fara TVA, cu exceptia cheltuielilor cu utilitatile care se inregistreaza cu TVA si se refactureaza catre clienti tot cu TVA.
Societatea depune D300 si D394 pentru aceste servicii.
Care este monografia contabila pentru aceasta societate si ce declaratii trebuie depuse? Trebuie depusa declaratie pentru prorata? Daca da, cum trebuie calculata aceasta prorata?
buna ziua
am primit decizia de pensiela limita de varsta in care se spune ca am depus dosarul cu data de 14.11.2012 iar dreptul acordarii cuantumului imi va fi dat incepand cu data de 22.01.2013 As dori sa stiu daca este corect sau este o eroare ?
va multumesc
buna ziua
daca la 01.05.2013 am varsta de 61 ani si 3luni cu o vechime de 41 ani si 5luni ma pot incadra la pensie anticipata si cu cata penalizare (mentionez ca sunt barbat )
buna ziua ,
la data de 01.10.2014 implinesc varsta de 62 ani si 9 luni si am o vechime in munca de 43 ani fara armata . As dori sa stiu daca ma incadrez la pensie anticipata si la ce coeficient de penalizare ma incadrez .
Va multumesc
Discuție debit prescris
buna ziua ,
dupa cat timp se poate prescrie un debit (suma incasata necuvenita )