Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data ieºirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data ieºirii la pensie

buna ziua
daca la 01.05.2013 am varsta de 61 ani si 3luni cu o vechime de 41 ani si 5luni ma pot incadra la pensie anticipata si cu cata penalizare (mentionez ca sunt barbat )
1. Puteti sa solicitati pensie anticipata partiala oricand doriti dvs.

2. Diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.

3. Daca solicitati pensia cu data de 1 mai 2013 diminuarea va fi de 0,75% x 45 luni = 33,75%.

4. La varsta de 65 de ani pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.