avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data ieºirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data ieºirii la pensie

buna ziua
daca la 01.05.2013 am varsta de 61 ani si 3luni cu o vechime de 41 ani si 5luni ma pot incadra la pensie anticipata si cu cata penalizare (mentionez ca sunt barbat )
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:13, 11 Aprilie 2013
1. Puteti sa solicitati pensie anticipata partiala oricand doriti dvs.

2. Diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.

3. Daca solicitati pensia cu data de 1 mai 2013 diminuarea va fi de 0,75% x 45 luni = 33,75%.

4. La varsta de 65 de ani pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu ce penalizare iese la pensie un barbat de 60 ani cu 41 ani vechime olimpiacaratus olimpiacaratus Buna ziua, puteti sa imi spuneti daca un barbat de 60 ani (impliniti in 30.01.2014), 41 ani vechime + stagiul militar, poate iesi anticipat la pensie si daca ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala TomaSebastian TomaSebastian Buna ziua ! Sunt nascut la 18.11.1958 . Lucrez din anul 1976 cu carte de munca . As vrea sa-mi spuneti in ce an pot iesi la pensie anticipata partiala si cat ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mystycum mystycum Buna seara,va supun atentiei urmatoarea situatie:tatal meu implineste luna aceasta pe 27 ,63 de ani cu o vechime in munca de 42 ani.As dori sa stiu cand poate ... (vezi toată discuția)