avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate aim

Activitate aim

Buna! Sotul meu este divortat dar nu s-a facut partajul desi au construit o casa impreuna. Fosta sotie a plecat de acasa acum 3 ani si la un an dupa plecare a inaintat divortul dar nu si partajul deoarece s-au inteles ca o despagubeste cu o anumita suma. dupa ce a trecut 2 ani fosta sotie sa razgandit si nu mai este de acord cu despagubirea deoarece i se pare prea mica suma. Tin sa mentionez ca inaintea construiri casei ei aveau o garsoniera care au vandut-o si in urma careia a cumparat terenul cu o casa veche si cu inca un credit ipotecar au ridicat casa. dupa ridicarea casei ea a plecat sotul meu ramanand cu creditul pe 20 de ani. Ea acum vine si cere jumatate din casa chiar daca nu mai locuieste in casa si nici nu a platit nici o rata la banca. Tin sa precizez ca ea a avut un venit mic pe perioada casniciei. In acest caz cum se face partajul? Se imparte casa in mod egal?
Buna! Am si eu o problema bunica mea a cumparat 1,45 ha teren extravilan acum 5 ani de la o verisoara de-a ei avand ca acte doveditoare un antecontract si o procura notariala prin care ea se obliga sa il intabuleze si mai apoi avand dreptul sa-l vanda. Acum dupa moartea verisoarei ei nepoatele au facut succesiunea si au vandut tot terenul cel aveau in titlul de proprietate unde era si acesta parcela ne mai vrand sa ii dea la bunica toti banii din vanyarea parcelei cu motivul ca atunci cand ea a cumparat terenul de la verisoara nu valora cat valoreaza acum. Intrebarea mae este urmatoarea: Aveau voie nepoatele sa vanda pamantul daca bunica avea antecontractul si procura si acum 5 ani l-a cuparat de la verisoara?
buna ziua as vrea sa intreb in cazul in care am un angajat cu retinere pe salar si pleaca in concediu de ingrijire copil pana la 2 ani i se va mai retine pe perioada concediului retinerea?
Va multumesc astept raspuns