avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate asaftei91

Activitate asaftei91

Răspuns la discuția Timbru de mediu
deci pana la urma lamuritima si pe mine se castiga sua nu se castiga mai exact?totusi sunt niste banuti in joc si nu miar cadea rau daca ias primi inapoi:D
Discuție Timbru de mediu
am imatriculat masina cu noul timbru de mediu intrat in viguare in 15 martie si eu chear pe 15 martie am imatriculat masina am platit taxa de 1300euro imi mai pot lua inapoi acesti bani?se poate da in judecata timbru de mediu?se poate castiga?va rog daca ma puteti lamuri si pe mine.....
ok am inteles dar apna la urma se poate scoate numere provizorii pe durata procesului daca dau taxa in judecata fara sa platesc?ca nu ma lamurit nimeni:(
ce inseamna cjue?da inca nu am dat in judecata vreau sa dau dar daca numi da numere provizorii pe durata procesului nu cred ca dau ca am si nevoie de masina asta e problema si vreau sa ma informez dinainte ca sa stiu.....multumesc mult oricum
vreau sa imatriculez masina fara sa platesc timbru de mediu sa dau in judecata se mai poate?si vreau sa mai stiu daca se mai poate daca imi da si numere rosii pe durata procesului?si cum ar trebui sa procedez?va rog
Buna ziua.Fiul meu in virsta de 15ani si un coleg de aceiasi virsta cu el ,din cauza unei fete avind discutii contradictorii acel copil vrind sa-l loveasca ,fiul meu din instinct la lovit cu pumnul in fata si ia spart nasul.Copilul a stat internat 7zile si inca 7zile scutire dupa esirea din spital .Ma-m interesat de starea copilului ,am mers la el la spital,am discutat cu parintii lui sa le platesc cheltuielile dar ei vor10000 ron.Eu le-am dat 1000 ron si nu au fost deacord.Sunt disperata nu stiu cum sa ne descurcam sumtem 4 persoane si singurul venit e pensia de invadilitate a sotului de 480ron, find bolnav nu poate munci.Ne-au dat in judecata,dosarul e in curs de judecare,ne-au venit cheltueli de spitalizare si ambulanta suma de 1500ron.Se plateste spitalizarea la copii? Au adus act pecum a fost cu copilu la control psiologic din cauza acelei lovituri.Nu stiu ce scrie in acel act,nu am avut posibilitatea financiara de a-mi plati un avocat,iar cel din oficiu nu mi-a spus ce contine acel act ,doar ca a facut acel control.Copilul este bine ,il vad cum sa joaca cu copii cu mingea,merge la discoteca,se comporta normal nu are nici o problema totul e sa scoata bani de la noi.Am uitat sa mentionez ca totul sa intamplat la scoala.Fiului meu i sa scazut media la purtare,a fost 3 zila inchis intr-un spital de psihatrie ,a fost pedepsit pt ce facuse sunt deacord .Si-a recunoscut fapta ,regreta cele intimplate,dar suma este enorma ,nu stim ce sa facem .Care ar fi pedeapsa pt fiul meu?Se poate cere o contra expertiza psiologica? Mergand de mai multe ori la ei pt a ajunge la o intelegere ,discutand despre copii mama si bunica copilului au povestit ca a avut probleme cu copilu de mic ca era emotiv ,nu prea comunica ,nu era sociabil ,statea retras ,chiar a povesrit ca il gasea plangand si zicea ca nu are de ce sa mai traiasca mai bine moare.Chiar le-am spus sa mearga la un preot cu el.Ori, din cauza loviturii nu ramasese cu nici un semn nu avea de ce sa spuna asemenea vorbe ,a fost cu totu si cu totul alte probleme in fam.lui da a spus asemenea vorbe si acum profita si incearca sa scoata bani de pe noi ,inseamna ca copilul avea probleme de mic.Stim ca acel copil nu are nimic , va rog din suflet ajutatine invatatima ce trbuie sa facem, Financiar ne discurcam foarte greu nu am de unde sa le dam bani nici avocat nu pot plati.Va multumasc