avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1668 soluții astăzi
Forum Activitate COPACIO

Activitate COPACIO

Buna ziua , este corect ca la recalcularea pensiei cf lg 360/2023 sa nu se acorde puncte de stabilitate pentru perioadele in care am avut contract de asigurare sociala in baza lg 186/2016 ?
Buna ziua , am avut un proces cu 2 capete de cerere la tribunal cu obiect recalculare pensie , impotriva casei de pensii. Instanta de fond a admis 1 cerere si pe cealalta a considerat -o nemotivata.
Casa de pensii a formulat apel pt 1 cerere ( cea pt care instanta de fond mi-a dat dreptate ) iar eu am formulat apel pt cealalta cerere(cea pe care instanta de fond a considerat-o nemotivata).
Am primit apelul casei de pensii , pt care am formulat intampinare.
Am primit citatie pt primul termen de judecata.
NU am primit intampinarea casei de pensii la apelul meu.Cum trebuie sa procedez in continuare pt a primi intampinarea casei de pensii la apelul meu si a formula raspuns la intampinare? Banuiesc ca trebuie sa depun o cerere la registratura curtii de apel , sau pot merge direct la arhiva ?
multumesc anticipat
Răspuns la discuția Datorie la banca?
multumesc pentru raspunsuri , deocamdata astept raspunsul bancii si in functie de acesta voi vedea ce pot face
Răspuns la discuția Datorie la banca?
eu vreau sa solicit bancii o explicatie completa pentru sumele care figureaza ca le datorez ,sume precizate intr- un document oficial al bancii emis pentru o persoana fizica
cat despre termenul '' incident de plata '' l-am preluat din explicatia angajatului bancii
multumesc
Buna ziua ,
de doua zile ma confrunt cu o situatie pe care eu o consider total anormala si as avea nevoie de cateva sfaturi competente :
de ceva timp , concret 4 ani , solicit de la o banca , periodic (3 - 4 ori pe an) o stare financiara
pana acum 2 luni puteam intelege datele pe care le primeam , dar s-a intamplat ca pe situatia ceruta acum 2 luni sa imi apara datorii restante fata de banca , datorii care din punctul meu de vedere nu aveau nici o explicatie .
Precizez faptul ca nu am avut credit si nici conturi curente in moneda in care figurau datoriile restante ( eur , gbp , rol ?) si nici nu am fost imputernicit pe conturi de acest tip ale altei persoane fizice,
Acum doua luni am cerut lamuriri de la banca , raspunsul a fost ca nu isi pot da seama de unde provin aceste datorii si am plecat convinsa fiind ca este o eroare care se va remedia ( pentru ,,linistea mea'' am primit un raport restante client unde nu apare nici o datorie )
Astazi solicit o alta situatie la aceiasi banca si surpriza datoriile nu au disparut cum speram , chiar s-au majorat
am cerut din nou explicatii , pe care le-am primit telefonic , cum ca aceste datorii provin de la societati comerciale unde eu figuram ca reprezentant (aveam drept de semnatura , de a face operatiuni cu numerar ,fara a avea calitatea de asociat in firma)
Este adevarat ca am avut aceasta calitate pt societatile mentionate dar eu am incetat raporturile de munca cu aceste societati de 2 ani si nu inteleg de ce sa preiau eu datoriile acestor societati si nu asociatii legali
intrebari:
1. este posibil si legal ca datoriile unui srl sa-mi fie trecute mie , fara ca eu sa am calitatea de asociat sau administrator , si daca da nu ar fi trebuit sa fiu instiintata ?
2.concret imi poate spune cineva ce fel de clarificari trebuie sa solicit eu acum banci in scris ? ( dpdv al documentelor , temei legal , persoane implicate,....)
3.presupun ca acum figurez cu incident de plata , se poate corecta(radia) si ce trebuie sa fac?
va multumesc anticipat
multumesc pentru raspunsuri
puteti sa-mi indicati temeiul legal de unde reiese ca nu este necesara medierea ?
multumesc
Buna ziua ,
sunt in situatia de a contesta decizia de pensie pentru limita de varsta pentru motivul ca nu au fost luate in calcul toate veniturile
dupa primirea deciziei am depus in termenul legal contestatie la Comisia Centrala de contestatii , dar cu toate ca au trecut 70 zile ( termenul de raspuns fiind 45 zile + 5zile )nu am primit nici un raspuns
Aceasta fiind situatia va rog daca pot primi raspunsul la urmatoarele intrebari :
1. pot deschide actiunea in justitie fara raspunsul scris de la comisia de contestatii si daca nu , cat mai trebuie sa astept ?
2.in conditiile ultimelor modificari legislative , pentru inceperea actiunii la tribunal , in situatia mea este nevoie de mediere ?
multumesc anticipat
Răspuns la discuția concediu de odihna
multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția concediu de odihna
in cim sunt prevazute 25 zile