Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu de odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu de odihna

ar putea cineva sa ma ajute cu raspunsul la urmatoarea intrebare :
daca contractul de munca inceteaza cu data 15.01.2013 (14 a fost ultima zi lucrata) , am dreptul la compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat aferent 2013 si cum se calculeaza nr zile cuvenite
multumesc
Cate zile de CO sunt prevazute in c.i.m.?
in cim sunt prevazute 25 zile
aveti 25/12= 2,08 zile CO pe luna; dintr-o luna lucrata ati lucrat jumatate, deci, teoretic, veti avea dreptul la una zile CO in ianuarie.
eu nu sunt de specialitate insa...
Daca ati lucrat doar jumatate de luna in 2013, atunci aveti dreptul la o singura zi de CO .. care va trebui sa fie compensata in bani ca urmare a incetarii c.i.m. si a neefectuarii acesteia.
multumesc pentru raspuns