avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate sephora2013

Activitate sephora2013

in sentinta data la judecatoria sect X este specificat ca tatal va veni sa il ia la el in Ro chiar daca nu sta o luna macar in Ro ci doar 15 zile si e obligat sa il aduca inapoi ,deci dupa instanta ,copilul ar fi obligat sa il urmeze (ca asa scrie legea )dar ce ne facem,are 14 ani si nu vrea ,atunci probabil ca tatal va face apel la un executor judecatoresc X-(!
inteleg ce vreti sa spuneti,la dosar am depus toate aceste acte ,rezidenta figureaza in dosar ,este specificat locuiesc in tara X ,la adresa Y ,posibil pt ca avocatul meu a specificat cu domiciliul ales la ultima adresa ,procesul s-a judecat in Ro .
Din pacate deja am pierdut la curtea de apel ,ieri ,intampinarea facuta de avocatul meu n-a avut nici un efect ,nu ne-a ascultat nimeni;am propus ca program de vizita ,aceleasi perioade dar la locuinta copilului tinand cont ca tatal copiluilui locuiste prea putin in Ro ,am castigat la tribunalul municipiului B,si am pierdut la curtea de apel ,pt ca asa merge in ro..
aveam aceeasi situatie eu sunt rezidenta in Ue sunt casatorita aici cu un cetatean din tara respectiva ,copilul mi-a fost incredintat in 2004 prin decizie unica definitiva si irevocabila,dar nu am stiut acest mic mare amanunt ca procesul trebuia stramutat ,ne judecam din 2011,si am vazut multe si in toate culorile
nu nu este aceeasi curte de apel
buna seara ,nu m-am asteptat sa am atatea opinii,va multumesc tuturor,ne-am judecat in Romania pentru ca am fost convocata la ultima adresa ,eu nu aveam inca adresa schimbata pe pasaport asa incat a trebut sa reactionez ,repede ,totul a inceput cu custodia comuna din noul cod,lucrurile sunt mai complicate ,dar rezum ,tatal copilului castiga mult in strainatate ,lucreaz acolo din 2000,am divortat in 2004 ,de atunci nu plateste pensia de intretinere ,si ca un mic detaliu ,e casatorit in momentul de fata cu o judecatoare de la curtea de apel,ne-a dat in judecata ca sa obtina custodia comuna si drepul la vizita ,el are un program de lucru 15 zile in Romani 2 luni in ASIA ,adica sta 3 luni in Romania,custodia comuna a obtinut-o cum v-ati imaginat ,dar nu si programul de vizita ,,am obtinut vizita la domiciliul copilului adica in tara in care locuim,iarcopilul si-a exprimat dorinta ,prin comisie rogatorie in fata unui judector de familie cum se pocedeaza in tara unde locuiesc;acum suntem in recurs la curtea de apel ,si astept sa vad ce se mai intampla in Romania;eu sunt de acord sa isi vada tatal ,dar nu vreau ca copilul meu sa fie obligat sa se plimbe pe drum cand i se impune !
doresc sa aflu parea dv in ceea ce priveste programul de vizita al fiului meu care mi-a fost incredintat,,in ceea ce priveste programul de vizita ,copilul a fost audiat prin comisie rogatorie si acesta si-a exprimat descordul sau sa petreaca vacantele in Romania are 14ani ultima sentinta a hotarat ca programul de vizita sa se realizeze la domiciliul copilului ;acum suntem insa in recurs pt ca partea adversa nu accepta si incearca sa inalce dorinta copilul ,in ciuda faptului ca nu locuieste in Ro decat 15 zile la fiecare 2 luni doreste ca copilul sa petreaca o luna in romanoia vara si 2 saptamini iarna
Răspuns la discuția custodia comuna la distanta
este foarte clar ca tatal copilului nu vrea tot cei mai bine pt copil ,custodia comuna ii permite sa se razbune in sfarsit ,si legea romana il ajuta cu succes ;mai adaug ca nu ii plateste pensie alimentara ,si ca a afirmat acest lucru in instanta ,e consemnat in deciazia data ,dar asta nu a impiedicat judecatorul sa ii dea dreptate !
Răspuns la discuția custodia comuna la distanta
da este o idee de a stramuta porcesul poate in tara unde locuim ,unde este domiciliul copiluli si al meu pt ca in momentul de fat eu sunt considerata ca roman cu domiciliul in strainatate ,si normal ar fi ca si copilul meu sa nu aiba probleme sa plece in tara unde are domicilul si sa aiba libertatea sa-si vizitezez bunici in ro ,dar cum legea romana vrea ca sa libertatea sa fie ingradita si da drepturi unei persoane care a ales sa muncesca in strainante sa cotroleze viata unui copil pe care de la inceput a ales sa-l vada numai cand vrea vom alege sa nu mai venim in ro pana cand copilul nu implineste 18 ani!
Răspuns la discuția custodia comuna la distanta
multumesc de sfat , dar pot sa va spun ca deja s-a dat o hotarare pt custodia comuna in ciuda faptului ca nu este aplicabila ,in momentul de fata suntem in apel ,dar nu ne facem mari sperante ,pt ca in plus sotia actuala a tatalui copilului e judecator la curtea de apel;va spun pe scurt ca in ro nu se judeca pe dreptate ...