avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate nicoll2801

Activitate nicoll2801

Răspuns la discuția Datorie catre firma de Leasing
Multumesc!
Buna ziua!Sunt intr-o mare incurcatura ,poate ma poate ajuta ,indruma cineva cu un sfat o parere.
In anul 2008 am semnat un contract de leasing auto in societatea la care sunt administrator ,avand si calitatea de asociat cu 1 %parti sociale iar celalalt asociat avand 19 parti sociale.Trebuie sa mentionez faptul ca,girantul in cadrul contractului de leasing este asociatul firmei dar in calitate de persoana fizica ,fiind si avalistul BO.
S-au platit o parte din ratele din contract mai clar 12 rate,dupa care nu am mai putut sa platim ratele incepand cu luna august pana in luna noimbrie 2009 acumuland datorii,iar in luna decembrie am predat autoturismul catre firma de leasing.
Autoturismul a fost vandut catre o alta persoana.Timp de trei ani firma de leasing nu ne-a dat nici un fel de lamuririi,informatii cu privire la valoarea revanzarii.Sau mai exact daca valoarea cu care a fost revanduta masina a acoperit valoarea din contract.Raspunsul lor era "asteptati ca,veti fi da-ti in judecata".Dupa trei ani,firma de leasing a cesionat datoria care o firma de recuperare.Firma in cauza ne-a contactat ,propunandu-ne o esalonare a platilor.Nu putem acest lucru,firma nu mai are activitate,profit,bunuri sau disponibil .Ni sa specificat faptul ca ...,dosarul se va trimite catre dep.executarii unde in prima faza va fi actionata societatea...care nu are nici un bun material...neavand ce sa ia de la soc.se va indrepta catre girant la care se va incerca executarea bunurilor.Curios mi-sa parut faptul ca cei de la firma de recuerare au adus in dicutie faptul ca,eu in calitate de administrator chiar daca societatea nu are bunuri pe firma se va indrepta care mine ca persoana fizica incercandu-se proprirea unei sume din salariul pe persoana fizica.Din ce cunosc transferul unei datorii de pe societate catre asociatii,admistrator adica persoana fizica se face doar in urma unei Hot.Judecatoresti.Este corect ce fac ei si pot face acest lucru,sau merg la indimidare.Va multumesc anticipat pentru suport.
Multumesc pentru raspuns!Am mai discutat si cu alte persoane din domeniul contabil si parerea lor era ca trebuie sa treci la imp.pe venit daca ai domeniu de activitate consultanat si management dar venitul ''mai mare''este din vanzarea de marfa.Acum citesc ceva''Potrivit Codului fiscal ,microantreprinderile sunt definite ca persoane juridice romane care la 31 decembrie,indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:prima conditie*realizeaza VENITURI,altele decat cele din activitati ........consultantei si managementului''ce sa inteleg?nu se refera la caen,se refera strict la venituri!!!!!!!
Buna ziua,
cu noile reglementarii care intra in vigoare de la 1 .02.2013 privind aplicarea impozitului pe venit 3% exceptie de la aplicarea acestui impozit sunt si ''persoanele juridice care au ca domeniu de activitate consultanta si management''
intrebarea mea este daca o societate care are sub 65.000.euro CA dar care are ca domeniu principal de activitate consultanta si management dar venitul peste 50% il are din vanzarea de marfa intra la exceptii si nu aplica impozit pe venit 3%
sau datorita faptuli ca venitul mai mare vine din vanzarea de marfa aplica impozit 3%
Multumesc anticipat pt raspuns!
Răspuns la discuția Pensie alimentara!
Multumesc pentru raspuns!
Buna seara!Va solicit sfaturiile privind urmatoarea mea problema!In urma unei relatii de 4 ani ,dar de concubinaj am un baietel in varsta de 5
ani care a fost recunoscut de tatal lui.Noi suntem despartiti de 2 ani.In tot acest timp tatal nu a contribuit cu nimic la cresterea si educatia lui nici financiar si nici emotional,nu il vede dacat o data pe an ,in rest nu manifesta nici un fel de interes.Nu stiu cum a-si putea legal sa obtin o pensie alimentara de la el,avand in vedere ca nu figureaza ca,angajat la nici o unitate,dar are anumite proprietatii,case,terenuri,conturi bancare.Am inteles ca,chiar daca nu are un contract de munca undeva,legea il obliga la 25% din salariul minim pe economie.Asa este?Ma gandesc cu teama ca,la toamna va trebui sa inscriu baiatul la scoala,voi avea nevoie si de acordul lui?Stiu ca, doar in cazul unei custodii comune este acesta situatie!Dar intre noi nu a ezistat niciodata vreo cerere in instanta in acest sens,din nici o parte.Mie de teama, este o persoana influenta si cu multi banii!Va multumesc din suflet pentru eventualele raspunsuri si timpul acordat!
Multumesc !
Buna ziua,
societate platitoare de TVA,vreau sa achzitionez un autoturism din UE,in scopul utilizari si desfasurari activitatii comerciale.In Romania platesc TVA ,af valorii de achizitie sau se aplica ''taxarea inversa''
va multumesc!