avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate legal_1968

Activitate legal_1968

Răspuns la discuția Concediu odihna CIM part-time
Aducand argumentatia dvs. angajatorului mi s-a replicat faptul ca in CIM semnat de ambele parti se specifica faptul ca imi revin 21 zile CO lucratoare, in raport cu durata muncii (norma intreaga, fractiune de norma).
Asta nu contravine prevederilor Codului Muncii la care ati facut referire?
Cum sa procedez?
Multumesc,
Elena
Răspuns la discuția Concediu odihna CIM part-time
Multumesc frumos! Si eu stiam la fel de la indrumatorul nostru de curs de inspector resurse umane si bineinteles, din Codul Muncii, dar am vrut confirmarea de la dvs.

Cu stima,
Elena
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu o clarificare.
Am un CIM de 8 ore si un CIM part-time, doar program de week-end, sambata si duminica 7-15.30.In CIM part-time sunt prevazute 21 zile CO. Acum mi se explica faptul ca nu sunt 21 ci pe jumatate fiind la part-time.
In Codul Muncii stiu ca cei cu CIM partial beneficiaza de acelasi nr de zile CO ca si full -time, nu proportional cu timpul lucrat.

Multumesc,
Elena
Buna ziua

O societate comerciala mai poate incheia contract/conventie civila cu o persoana pentru prestarea unui serviciu pentru o perioada de timp bine definita?
Care este baza legala? Este obligatoriu inregistrarea la ITM? Ce impozite se retin din suma convenita a fi platita pentru serviciu prestat?

Multumesc!
Buna ziua,
Sunt intr-o situatie delicata, sa spunem.
Sunt divortata, am un copil minor si am trait in concubinaj din anul 2008 cu cineva care ne-a luat in spatiu.
In urma unor neintelegeri in cuplu am parasit domiciliul cu copilul, luand doar o parte din lucrurile personale.
Acum a schimbat yala si nu este de acord sa-mi recuperez restul bunurilor personale.
Care lege imi permite accesul in domiciliul specificat in buletin?
Daca merg la politie imi pot recupera bunurile ?
Multumesc,
Alina