avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate zsu62

Activitate zsu62

Buna ziua,
La casa de pensii mi s-a spus ca pt aceasta lege se considera pensionare anticipata si trebuie sa am 33 ani lucrati.Nu vad concret unde se mentioneza acest lucru.Eu ma pot pensio a la limita de varsta in martie 2025 ,minus 2 ani pt Azomures ar fi in martie 2023,dar ele spun ca nu pot doar daca am 33 ani cotizati,eu avand aprox 29 pt ca 10 ani am fost pensionata de boala.
Nu mai inteleg nimic.
Buna ziua,
Am o nelamurire daca puteti sa ma ajutati va rog.
Sunt nascuta in 1962 in Tg-Mures unde traiesc si acum,localitate ai carei locuitori ar beneficia de o reducere de 2 ani a varstei standard de pensionare.
Intrebarea mea este : unde este mentionat ca pentru a beneficia de aceasta facilitate e nevoie sa ai cotizat/ lucrat cel putin 33 ani??

Normal ca e pt toti,dar ei spun ca nu.Acea zi de 15. aug nu l_au platit si nu vor sa acorde zi libera pt ca a fost in weekend,nici nu vor sa auda despre codul muncii art 140-142,
Eu am lucrat in 15.aug sambata(pt care am avut liber in 13 ,pana acum e ok)dar lucrand in 15 nu trebuia sa fiu platita in plus,sau sa mi se acorde o zi ?Ei spun ca legea e pt cei de la stat,si nu avem drept la compensare atunci cand sarbatoarea pica in zile de weekend.
Buna ziua,
zilele de sarbatoare legala se platesc compensator sau se acorda zi libera compensatoare doar daca sunt in cursul saptamanii?daca pica sambata sau duminica legea nu mai e valabila?Asa imi spun cei de la firma care lucrez(lant de magazine alimentare unde se lucreaza 7 zile din 7)
Răspuns la discuția Firma unde am CIM vanduta
Dl.Cornel Vasile,vă mulțumesc pentru ajutorul acordat
Răspuns la discuția Firma unde am CIM vanduta
Unde sa ma prezint?
Cel ce a vandut firma nu mai are sediu(de fapt nu mai are nimic)la acea adresa,cine e cumparatorul ,habar nu am
Răspuns la discuția Firma unde am CIM vanduta
La partea de magazin am fost angajata pt receptii,facturare,care deja e inchisa,a reziliat si chiria.
Nu stiu cine cumpara firma,unde are sediu,nu stiu nimic.
Cel care m-a angajat, azi mi-a spus la telefon ca o sa ma anunte cand vor fi finalizate actele.
In aceasta situatie nu trebuia sa fiu anuntata din timp?(legea 67 din 2006).
Buna ziua,
17.12.2018 e data in care am semnat CIM ca op.calculator,
Din motive de sanatate am conc.medical din 07.01.2019 pana 30.03.2019.
In februarie a fost inchisa partea de magazin,iar partea care se ocupa cu curatenia la intreprinderi e in curs de vanzare( nu e finalizat)e vorba de aceeasi firma.
Nu am fost anuntata doar verbal in 20 03 2019 ca firma nu mai e,ca e in curs de vanzare,dar eu nu stiu unde ma prezint la munca in la 01.04.2019.(ca o farsa de unu aprilie)
Unde trebuie sa ma adresez pt rezolvarea situatiei,poate in instanta?
Răspuns la discuția Poate sa ma dezmosteneasca mama?
paai,tocmai asta incearca,e baiatul lu mama,si fac deja planul de bataie,comploteaza impotriva mea,n-am reusit sa aud toata comversatia de doua ore,dar asta vor,deci imi ramane sa vorbeasca cu mama un psihiatru care o poate diagnostica.