avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate ioanvoicu

Activitate ioanvoicu

Mutumesc pentru raspuns, insa as dori sa stiu daca prin acordul partilor se poate desfiinta antecontractul, iar in situatia in care stabilim un termen pentru restiuirea avansului si acesta este depasit pot proceda la executarea silita.
Multumesc inca o data.
Buna ziua
As dori sa primesc si eu un sfat pentru cum ar trebui sa procedez in situatia in care la termenul stabilit prin antecontract (pentru semnarea contractului de vanzare cumparare), imobilul nu este finalizat (adica nu ma pot muta inca in el...eu fiind promitentul cumparator)
Am inteles ca trebuie sa demonstrez acest lucru (o sa fac poze cu starea imobilului in ziua respectiva, mai sunt cateva finisaje de realizat) si trebuie sa intentez o actiune in rezolutiune a acestui antecontract pentru obtinerea avansului dat cat si a penalitatilor stipulate in contract in antecontract.
Practic, contractul nu se incheie din culpa promitentului vanzator, dar as dori un sfat pentru a proba cel ma bine acest lucru.
Daca vanzatorul se prezinta la notar pot obtine o incheiere care sa ateste faptul ca imobilul nu a fost finalizat la termen? Sau se poate realiza rezolutiunea amiabila la notar si sa obtin la fel o dovada a acesteia in baza careia daca va fi nevoie sa pot sa solicit executarea silita pentru recuperarea avansului dat?
Multumesc anticipat
Va multumesc pentru raspunsurile date, numai ca mai exista o variabila in toata povestea....eu iau 45.000 euro prin credit, credit pentru care inca nu am primit raspunsul de la Fondul de Garantare :( (cu banca am terminat) .... si daca nu il primesc pana pe 1 feb.2013 neincheierea contractului cade in culpa mea...fapt pentru care varianta doi se complica in situatia in care nu pot cere banii pe masa :(
In aceasta situatie cum ar trebui sa procedez?
PS: posibilitatea sa primesc creditul pana atunci este destul de mare, ceea ce si sper.
Antecontractul este in forma autentica, incheiat la notar.
Pe parcursul lucrarilor am facut diverse vizite in care am exprimat nemultumirile vizand lucrarile efectuate, avand in aceste sens si o corespondenta email.
Ultimele reparatii se efectueaza chiar saptamana aceasta, termenul de finalizare fiind pana pe 1 feb. 2012, moment cand ar trebui sa facem receptia casei.
Buna ziua, am o speta din care as vrea sa ies cat mai avantajos posibil, fapt pentru care va rog sa ma ajutati cu o parere.
Am incheiat la 1 nov. 2012 un antecontract de vanzare cumparare pentru o casa (deja consrtuita dar fara finisaje) cu teren in Ciorogarla, in care am trecut pretul vanzarii de 80.000 euro (intelegerea am facut-o pt 90.000 euro, urmand ca dif de 10.000 sa o platesc fara acte dupa incheiera cntr.), termenul stabilit pentru incheierea contr fiind de 1 feb. 2013. Prin antecontract am platit avans 30.000 euro, clauza pentru neincheierea contractului la termenul stabilit fiind de restiuirea prestatiei efectuate cu penalitati de 2000 de euro.
Acum urmeaza problemele si dilema mea. De la incheirea antecontractului dezvoltatorul a inceput sa se zgarcesca foarte mult (certuri foarte dese din aceasta cauza) si finisajele lasa mult de dorit. Practic am 3 variante:
1. Cumpar casa cu 90.000 de euro si incheiem afacerea (desi tind sa cred ca nu merita banii)
2. Nu cumpar casa si renunt eu urmand sa primesc inapoi 28.000 de euro din avansul dat.
3. Ii fortez mana sa nu semnam din culpa lui (propunandu-i sa-i platesc doar 80.000 euro suma trecuta in acte) si demarez procedura recuperarii avansului plus penalitati adica 32.000 euro (procedura investirii antecontractului cu formula executorie, apoi executarea silita care dureaza timp si alergaturi, la care sincer nu as dori sa apelez pt ca as vrea sa-mi recuperez banii cat mai repede)
In ceea ce priveste a doua varianta, ar fi ok daca se realizeaza pe cale amiabila si primesc cei 28.000 euro, insa daca refuza sa-mi returneze banii pe dif motive, si apoi trebuie sa demarez procedura executarii? Nu o sa mai am nici posibilitatea instituirii unei ipoteci legale pe imobil (acesata as avea-o in cazul variantei 3) si exista riscul sa nu mai am ce executa. Pentru acest scenariu un sfat de la un cunoscator pentru cum se procedeaza este mai mult decat binevenit.
Fapt pentru care va rog sa-mi spuneti o parere simpla si onesta, privitor la ce varianta a-ti alege dv. daca v-ati afla in acesata situatie.
Multumiri anticipate