avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate andy_vlad

Activitate andy_vlad

Cum pot stabili acel plafon de 100 lei, din moment ce cafeaua nu se achizitioneaza pentru cadouri catre parteneri, ci numai pentru a fi consumata intern de catre salariati?
Nu trebuie folosit 623 pentru inregistrare in conta, si in acest caz, TVA-ul este deductibil in totalitate?
Deci daca nu se ofera partenerilor sub forma de cadou, ci este consumata de salariati, asta inseamna ca trebuie colectat TVA-ul? Se face autofactura? La ce rand din decont trebuie trecuta TVA colectata prin autofactura?
Buna ziua,
In urma modificarilor din acest an, va rog frumos sa imi spuneti cum se inregistreaza o factura de protocol, in speta cafea cumparata lunar pentru angajati, din punct de vedere impozit pe profit si din punct de vedere TVA.
Cheltuiala este deductibila? TVA-ul se deduce sau nu?
Buna ziua
Va rog sa imi spuneti cum procedez din punct de vedere contabil si fiscal cu o licenta achizitionata pentru un soft de contabilitate, astfel pe factura de achizitie am licenta pe de o parte, si pe de alta parte abonamentul pe 1 an la actualizari.
Abonamentul se inregistreaza in 471 si lunar se trece pe cheltuieli suma aferenta?
Cu licenta cum se procedeaza? Am citit ca daca este pe durata nedeterminata, nu se considera activ amortizabil. Ce inseamna asta?
Multumesc.
Discuție diurna externa
Va rog sa imi spuneti daca, pe langa angajatul care va fi impozitat incepand cu 1 februarie pentru suma ce depaseste 2,5 ori nivelul de diurna deductibil fiscal, va plati si angajatorul toate contributiile sociale?
Deci in acest caz nu ar fi totusi vorba de o situatie de incompatibilitate?
Am intrebat pentru ca intr-un post anterior s-a spus ca nu se poate cumula o functie de conducere (contabil sef) cu una de executie (analist programator). Totusi, ca si contabil sef nu exista persoane in subordine, fiind vorba de o societate cu aproximativ 20 angajati pentru care un singur contabil este suficient.
Daca asa se poate, atunci in loc de expert contabil se poate functia de contabil sef (functie de conducere daca se condidera titulatura, dar fara nici o persoana in subordine)? Adica se poate singurul contabil din firma sa aiba titlul de contabil sef 2 ore/zi si analist programator 8 ore/zi?
Se pot cumula urmatoarele functii la acelasi angajator: expert contabil, 2 ore/zi si analist programator, 8 ore/zi, intr-o firma de software? Studii superioare: Contabilitate si Informatica de Gestiune, ASE (licenta sustinuta in informatica)
Va rog sa argumentati!
Se poate cumula o functie de conducere, 2 ore/zi cu una de executie, 8 ore/zi, la acelasi angajator, pentru ambele incadrare pe baza de studii superioare?