avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaSebeni

Activitate MihaelaSebeni

Am cumparat o masina in leasing de la un dealer de masini second-hand.Masina avea doar 1300km ,mi s-a spus ca a fost masina de test-drive, si ca eu o sa fiu primul proprietar.Am semnat contractul de leasing si am intrebat cine se ocupa de inregistrare. Mi s-a spus ca soc. de leasing ca proprietar.Am asteptat 2sapt(in acest tim am avut autorizatie provizorie) si vazand ca nimeni nu ma contacteaza am inceput sa sun la leasing. Am vorbit cu o persoana de la call center care a notat problema si a promis ca o transmite mai departe. Dupa inca cateva zile in care nu s-a intamplat nimic, ma contacteaza dealerul, imi trimite fisa de inmatriculare si copie dupa cartea masinii si ma trimite la fisc sa inregistrez masina. La fisc mi se refuza inregistrarea pe motiv ca masina e SH si trebuie certificat fiscal. Sun la leasing, sun la dealer, primesc promisiuni ca se rezolva, mi se spune ca mi se vor prelungii numerele provizorii, mai trece o saptamana, numerele expira, sun la dealer care imi spune ca fiscalul dureaza mai mult de doua saptamani, iar la prelungirea numerelor rosii nu mai am dreptul pt ca masina a avut deja 3 perechi.Mi se spune sa mai incerc la fisc pt ca masina e practic noua si nu am nevoie de fiscal ( pe factura enisa scria clar: prima in matriculare 30.05.2014) Iarasi sun la leasing, pun o pila ca sa reusesc sa discut cu altcineva decat callcenterul, si ma duc din nou la fisc. De data asta iau strict actele care se cer si scot anexele care aratau ca masina e SH, nu dau factura si surpriza, primesc inregistrarea. Ma duc imediat la dealer, vorbesc la leasing si sunt asigurata ca in 5 zile primesc numerele. Dupa 5 zile lucratoare sun la leasing si iar vorbesc cu call centerul. Ma duc personal si surpriza, masina nici poveste sa fie inmatriculata pe motiv ca dealerul a trimis fisa fiscala dupa 3 zile( lucratoare), iar la politie inmatricularile pentru firme de leasing pot dura si 20 de zile(?).Desii am sunat in repetate randuri iar de 2 ori am trimis si mesaje scrise descriind situatia, firma de leasin a fost foarte uimita sa auda ca dealerul a refuzat sa-mi dea fiscalul In acest timp eu nu pot folosi masina . Intrebare: dealerul si firma de leasing sunt vanzatori de reacredinta? In aceasta perioada mi s-au emis 3 facturi: de avans, prima rata+casco si RCA. Toate au fost platite imedia
Răspuns la discuția Cont asociatie de proprietari
Va multumesc pt. raspuns. Mi-ati fost de mare ajutor
Este legal ca banii unei asociatii de proprietari sa fie tinuti intr-un cont privat al unuia dintre membrii asociatiei?
Discuție Tichet rabla
Eu, ca persoana juridica, pot folosi tichetul unei persoane fizice pentru achizitionarea unui autoturism?
Discuție Tichet rabla
Eu ca persoana juridical pot folosi un tichet donat de o persoana fizica(ruda) pentru achizitionarea unui autoturism prin programul rabla
Răspuns la discuția casa cu contract de comodat
Va multumesc foarte mult .Sunteti de un real ajutor.
Răspuns la discuția casa cu contract de comodat
Va multumesc pentru raspuns, dar unde sa iau contact cu firma, ca sediul este la mine in casa. Iar numarul de contact de la RC este a persoanei care a facut actele.
Am cumparat un apartament acum 11/2 ani de la o persoana fizica. Aceasta cumparase apartamentul de la o liciatie a unei banci. Am vrut sa fac sediul social al firmei mele in apartament si am aflat ca la aceasta adresa functioneaza sediul unei firme care are un contract de comodat cu un fost proprietar( cel care a pierdut apartamentul in favoarea bancii). Iar contractul de comodat este in continuare valabil.Cum pot sa il anulez, avand in vedere ca nici nu-i cunosc pe acei oameni, iar de cand am cumparat apartamentul, nici o firma nu a avut sediul in el?