Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tichet rabla
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tichet rabla

Eu, ca persoana juridica, pot folosi tichetul unei persoane fizice pentru achizitionarea unui autoturism?
NU.
Programul Rabla pentru persoane juridice va fi lansat în jurul datei de 23 aprilie, după Paşti, şi se va derula până la sfârşitul lunii septembrie.
Pentru firme şi instituţii vor fi disponibile 3.000 de vouchere.
vezi:
Ordinul nr. 447 din 4 aprilie 2014 privind modificarea şi completarea Ghidului de finanţare a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional, aprobat prin Ordinul ministrului mediului şi schimbărilor climatice nr. 364/2014
si
Dispoziţia preşedintelui Administraţiei Fondului pentru Mediu, nr. 138 din 27 februarie 2014 privind aprobarea Schemei de ajutor de minimis pentru Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional:
Art.1. Se aprobă „Schema de ajutor de minimis pentru Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional”, denumită în continuare schemă de ajutor de minimis, prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezenta dispoziţie.
Art.2. Schema de ajutor de minimis se transmite spre informare Consiliului Concurenţei în termen de 15 zile de la data prezentei dispoziţii, în conformitate cu prevederile art. 6 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 117/2006 privind procedurile naţionale în domeniul ajutorului de stat, aprobată cu modificări prin Legea nr. 137/2007.
Art.3. Finanţarea acordată operatorilor economici, în baza schemei de ajutor de minimis, trebuie să îndeplinească condiţiile prevăzute în Regulamentul Comisiei Europene nr. 1407/2013 privind aplicarea articolelor 107 şi 108 din Tratatul pentru funcţionarea Uniunii Europene ajutoarelor de minimis, Regulament valabil până la 31 decembrie 2020.
Art.4. Finanţarea operatorilor economici în baza schemei de ajutor de minimis se acordă sub formă de fonduri nerambursabile. Cuantumul primei de casare este de 6.500 lei, la care se adaugă câte un eco-bonus în valoare de 500 lei, dar nu mai mult de două eco-bonusuri cumulate, pentru fiecare din următoarele caracteristici:
a) la achiziţionarea unui autovehicul nou încadrat în norma de poluare Euro 6;
b) la achiziţionarea unui autovehicul nou al cărui motor generează o cantitate de emisii de CO2 mai mică de 100 g/km;
c) la achiziţionarea unui autovehicul nou cu sistem de propulsie hibrid.
Art.5. Schema de minimis se aplică până la 31 decembrie 2014.
Art.6. Numărul estimat al operatorilor economici este de maxim 3000.
Art.7. Valoarea estimată a ajutorului de minimis ce va fi acordată în baza prezentei scheme, este de 22.500 mii lei.
legalmgm, utilizator