avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate rdavid

Activitate rdavid

Multumesc pentru informatia privind Arhivele Statului. O sa incerc si acolo dar se pare (am inteles din surse neoficiale) ca arhiva acestui CAP nu a fost preluata de nimeni si ca a fost distrusa din iresponsabilitatea celor care au cumparat activele fostului CAP. Cred ca nu mai am nicio sansa, din pacate.
Am incercat si la primarie dar raspunsul lor a fost ca ei nu ai preluat statele de plata, ca au preluat decat "borderouri lichidare norme". Atat cuprinde raspunsul lor. Inteleg din asta ca ei nu pot elibera adeverinta de care am nevoie. Puteti sa-mi spuneti vreo lege prin care sa-i pot "determina" pe cei de la primarie sa-mi elibereze o astfel de adeverinta...

Multumesc!
Bun, am inteles, ideea este ca, mai departe, ce as putea sa fac, de unde as putea obtine o astfel de adeverinta, avand in vedere faptul ca arhiva unitatii unde a lucrat timp de 10 ani nu mai exista?

Multumesc mult!
Da, perioada lucrata in grupa a 2-a de munca este trecuta in cartea de munca dar nu se mentioneaza nicaieri in mod expres 'grupa a 2-a de munca" - este trecuta doar meseria - "sofer" o perioada, respectiv "tractorist" in cealalta perioada, meserii care s-a incadra in grupa a 2-a de munca.

Unde as putea gasi un nomenclator in care se specifica meseriile si incadrarea lor in grupele de munca? (daca exista asa ceva).

De asemenea, i s-au solicitat adeverinte care sa demonstreze incadrarea in grupa de munca de la toate locurile de munca unde a lucrat. Acestea le-a obtinut pentru ca unitatile inca exista si au arhive:). Acest CAP este singura unitate de unde nu poate obtine aceasta adeverinta si i s-a spus ca nu i se recunoaste grupa a 2-a de munca pentru cei 10 ani lucrati acolo fara aceasta adeverinta.

Nu mai stiu ce sa fac!:(
Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine - nu este nevoie de o adeverinta de la unitatea unde a lucrat in care sa se mentioneze grupa de munca in care este incadrat?

Multumesc !

Multumesc mult pentru raspunsuri!

Da, este trecuta in cartea de munca si perioada lucrata in grupa a 2-a de munca. Ei solicita aceasta adeverinta pentru a lua in calculul pensiei si grupa a 2-a de munca.

V-am trimis un mesaj privat cu copia dupa cartea de munca. Va rog sa ma ajutati sa va uitati si dvs pe CM pt ca, eu stiu, poate interpretez eu ceva gresit!

Multumesc inca odata!=D>
Buna ziua,

Cum sau de la ce institutie pot obtine o adeverinta care sa confirme faptul ca am fost angajat cu carte de munca la o unitate (Cooperativa Agricola) in perioada 1982 -1992, grupa de munca in care am lucrat si veniturile realizate lunar (aceasta fiindu-mi necesara pentru intocmirera dosarului de pensionare) daca unitatea nu mai exista (s-a desfiintat) si nici nu mai exista arhiva cu documentele contabile?
Mentionez ca aceasta vechime este trecuta in cartea de munca dar pentru dosarul de pensionare mi s-a solicitat si o adeverinta care sa contina datele mentionate mai sus.
Va multumesc!
Răspuns la discuția tichete cadou/tichete vacanta
Referitor la subiectul "tichete vacanta" si la art (6), OUG 8/18.02.09. Voi ce intelegeti prin profit?
Se refera la faptul ca societatea trebuie sa obtina profit in anul anterior celui pentru care da tichete , desi in anii precedenti are pierdere?
Voi ce parere aveti, ce intelegeti din textul OUG, se pot da tichete de vacanta in situatia in care o societate obtine profit intr-un an desi in anii precedenti are pierdere care poate fi recuperata?

Multumesc,
Totusi, sa presupunem ca va fi un proces, ei vor castiga dar eu nu am de unde sa platesc. Puteti sa-mi spuneti cam cum se poate finaliza o astfel de situatie?
Multumesc,
Cu respect,
R
Intr-adevar greseala noastra (a mea si a sotului meu) a fost ca nu am stiut la inceputuil lunii septembrie , cand am semnat contractul, ca urmeaza aceasta criza...cand nimeni nu va mai cumpara terenurile pe care le aveam spre vanzare pentru a putea plati apartamentul. Nu este rea credinta, pur si simplu nu avem cu ce-l plati ,pentru ca nu putem vinde terenurile. Inteleg sa pierdem cei 4 000 de euro pe care i-am platit deja dar...totusi...sa platesc aproape 23 000 euro doar pentru ca am semnat un contract care cuprinde o clauza absurda...