avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate roshcata

Activitate roshcata

Răspuns la discuția Cerinte PSI sediu social
multumesc de raspunsuri!
Sediul social este in apartamentul meu. aici nu se desfasoara activitate sau vizite ale clientilor. de asta intrebam, ca sa stiu daca trebuie sa cumpar trusa de prim ajutor, instinctor, sa fac planul de evacuare, sa afisez CUI-ul..etc.
Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Care sunt cerintele din punctul de vedere al protectiei muncii si al protectiei impotriva incendiilor care trebuie indeplinite pentru sediul social al unui SRL care are doi asociati si nici un angajat, iar la sediul social nu se desfasoara activitati(exceptand activitatea de birou)?
2. Ce legi/acte normative reglementeaza aceste cerinte?
3. Este necesara intocmirea de programe de instruire si de fise individuale pentru protectia muncii si PSI/Situatii de urgenta, pentru asociati si daca da, cine le poate intocmi?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

din septembrie pana in februarie ce a facut? nu m-ar fi deranjat, sa zicem, prelungirea asta, daca mi-ar fi spus. de ce a zis martie 2013? de ce a zis ca s-a castigat un proces si ca acum nu stiu ce se judeca?? de ce nu raspunde la telefon, sa ma lamureasca? inteleg, sunt intrebari la care dvs nu cunoasteti raspunsul. apreciez raspunsurile dvs! Multumesc
de 2 luni de zile putea sa trimita un sms invocand un motiv pentru care nu raspunde la telefon sa dea detaliile. eu nu stiu nimic practic de ce sa intampla cu cazul. stiam ca trebuia sa imi ajunga o hartie acasa, o instiintare de judecata. nu a venit nimic.
Cererea de urgentare de care mentionati, o pot face chiar si pentru taxa auto? atunci de ce dna avocat nu a facut asta? mi-a spus ca dureaza f mult. ok, am inteles asta de la inceput. dar de ce nu raspunde la telefon? din moment ce este un membru al baroului de multi ani, tind sa sper ca nu e vreo escroaca.
Buna ziua, am nevoie de un sfat, va rog, sa inteleg ce se intampla.
Anul trecut in septembrie am contactat un avocat in vederea recuperarii taxei auto. am facut contractul, am platit-o, i-am dat actele necesare. a zis ca la sfarsitul lunii martie este termenul de judecata. undeva in jurul datei de 20-25 martie dupa f multe apeluri nepreluate, mi-a zis ca s-a judecat si ca intr-o luna jumate mai este un termen pentru nu stiu ce. in momentul ala mie mi se intrerupsese apelul, consumand creditul. de atunci nici ca am mai dat de avocat.
printr-o cunostiinta am verificat dosarul pe internet, unde scrie ca actele au fost depuse prin e-mail prin februarie, termenul fiind anul viitor in martie.
Ce pot sa fac in cazul asta? nu dau de ea. i-am lasat mesaj, sunat incontinuu. acum mi-a trimis mesaj ca e indisponibila pana miercuri. e chiar cazul sa incep sa o urmaresc acasa?
sunt persoana juridica.
multumesc mult pentru informatii, ynocenta!
doamna Mariana, era vorba ca eu sa fiu cea care ar instala camerele.. de aceea voiam sa stiu care e demersul legal.
buna ziua! pentru instalarea unor camere de supraveghere, ce pasi trebuiesc urmati? parca trebuiesc depuse niste acte la politie, ca in cazul unui incident filmat, sa poata fi luate in considerare imaginile? multumesc