avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1543 soluții astăzi
Forum Activitate gabi_proto25

Activitate gabi_proto25

sunt angajat la o firma de transport din judetul maramures din iunie 2015 ca sofer si as dori sa stiu cum recuperez salariile (in mod legal)din contractul de munca.din momentul angajarii am primit doar diurna zilnica pentru fiecare zi de munca.(sofer comunitate)contractul de munca nu l-am vazut niciodata,in camion am un contract de munca facut pe genunchi pentru un eventual control,in rest doar promisiuni ca-l voi primi s.a.m.d.
Răspuns la discuția lipsa din gestiune
ianuarie 2012 si a fost la fel ca si acesta.a acceptat lipsa invocand faptul ca nu s-a numarat bine la inventar(femeia de serviciu,soferul,instalatorul),solduri gresite din ani precedenti,se predau bani fara acte legale si ulterior se scriau facturi pe diverse societati.s-a intamplat sa uite a scrie o factura(18.500 lei),grseala recunoscuta ulterior de catre sefi pusa pe seama neatentiei contabilei.
am fost angajat ca vanzator la o societate comerciala.in perioadele de concediu sau zile libere ma inlocuia un coleg,fara a preda sau primi gestiunea in urma unui inventar.(pe incredere).in urma inventarului din ianuarie 2013 s-a gasit lipsa in gestiune.mentionez ca nu s-a facut inca un inventar,iar primul inventar s-a facut cu femeia de serviciu,soferul si un instalator.marfa se afla in magazin si doua depozite exterioare la care se potriveau si chei de la alte depozite care nu imi apartineau.angajatorul ma ameninta cu instanta sau (mai nou) sa fac o hartie la notar prin care ma angajez sa restitui banii( pe care nu i-am luat).