avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate danielacatrinel

Activitate danielacatrinel

Buna ziua,

Am divortat de mai bine de doi ani si in tot acest timp fostul sot a dispus de bunurile comune. O parte din acestea sint ipotecate la banca. Cele care nu au fost sub ipoteca au fost vindute si eu nu am beneficiat de nicio suma de bani. Eu am fost de acord cu vinzarea lor, in speranta ca sumele obtinute vor acoperi multele datorii pe care sotul meu le avea ( de fapt firma lui). Acum au ramas doar doua imobile, ambele ipotecate iar eu am calitate de fidejusor pentru creditele respective cu toate ca nu sint administrator la firma si nici nu am avut vreo legatura vreodata cu aceasta firma. La banca mi-au spus ca nu ma pot scoate din aceasta "calitate" pentru ca nu s-a facut partajul bunurilor. In prezent cele doua imobile sint supuse executarii silite.

Intrebari: Se mai poate face acum partajul, la notariat, de comun acord?
Dupa partaj pot cere bancii sa ma scoata din "calitatea" de fidejusor?
Daca banca refuza, pot cere unui avocat sa ma reprezinte intr-un proces?Exista vreo lege care ma poate scoate din contractul de fidejusiune?


Răspuns la discuția executare silita -probleme
Imobilul a fost scos spre vinzare in ultimele 3-4 luni. Din pacate piata imobiliara e foarte slaba. Intr-adevar asta ar fi solutia cea mai eficienta si cu siguranta o sa o urmam daca banca ne va permite. Va multmesc din suflet pentru interesul acordat si pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția executare silita -probleme
Da, linia de credit este facuta pe societate. Dupa divort am renuntat la orice beneficiu de orice fel ( scuze, nu stapinesc terminologia). Nu am putut iesi din calitatea ( sic!) de fidejusor pentru ca nu s-a putut efectua partajul, bunurile noastre fiind sub ipoteca bancara.
Bineinteles, in cazul de fata s-a ajuns la aceasta situatie din cauza proastei administrari a afacerii si a nenumaratelor credite si imprumuturi ( acesta fiind si motivul divortului) care au ajuns de neplatit. Nu detin absolut nicio proprietate insa inteleg ca voi plati 1/3 sau ceva de acest gen din orice venit pe care il am, in cazul in care banca nu isi recupereaza ( nu se indestuleaza din valoarea totala a posesiunilor societatii) sumele.
Răspuns la discuția executare silita -probleme
Taraganarea introducerii actiunii de executare silita pentru incasarea de dobinda la dobinda. Eu am anuntat incapacitatea de plata ( verbal) si mi s-a pus in vedere cu rea vointa ca ei vor alege sa nu cheme executor judecatoresc ci ca ma vor obliga sa vind proprietatea cu o suma foarte mica urmind ca pentru diferenta sa dechid o noua linie de credit. Mie mi se pare ilegal ca ei sa faca asa o presiune. Dumneavoastra, nu? In plus refuza sa-mi puna la dispozitie o copie dupa contract ( originalul si actele aditionale s-au pierdut intr-o inundatie).

Da, multumesc mult! M-ati ajutat. Eu nu doresc sa opresc executarea silita ci incerc sa impiedic acumularea de dobinzi ( +rate, se subintelege). Liniile de credit functioneaza diferit si dobinzile cresc foarte mult. Sint inca sub influenta discutiei cu cei de la banca, inca nu am contactat un avocat dar cu siguranta nu intentionez sa dau banca in judecata daca aceasta urmeaza sa actioneze legal.

Sigur ca da, inteleg cum functioneaza astfel de contracte si stiu si cu ce se ocupa bancile ( din pacate e prea tirziu sa ma mai ajute acest lucru )... dar eu am gasit foarte amenintatoarea atitudinea celor care de citiva ani de zile au incasat sute de milioane doar din dobinzile acestui contract. Am crezut ca se respecta interesul ameblor parti si cam de comun acord vom face astfel incit acest contract sa fie achitat.
Singurul lucru pe care il doresc este sa se incheie acest contract ( cu toate consecintele ce decurg de aici) cu conditia ca totul sa fie LEGAL si fara rea vointa.

As vrea sa mai aduc o precizare: eu am incheiat acest contract pentru linia de credit impreuna cu fostul meu sot, la acel moment eram impreuna administratorii firmei, ulterior eu am ramas doar in calitate de fidejusor , nemaidetinind nicio parte din societatea comerciala in discutie( imi cunosc responsabilitatile ca fidejusor)). In timp ce eu am resuit sa accept ca voi plati pina la sfirsitul vietii mele ( si probil si in restul reincarnarilor, asta ca sa fac o gluma amara) , fostul meu sot este in depresie si in pragul sinuciderii.
Pentru el fac acest demers, incerc sa-l ajut sa depaseasca acest moment, sa-l fac sa inteleaga care ii sint cu adevarat optiunile ...
Va multumesc, din nou.

Acum citeva zile am primit o notificare de la banca precum ca daca nu platesc sumele datorate voi intra in executare silita.
Am mers la banca si am stabilit verbal ( fara niciun document scris) ca sint in incapacitate de plata ( de altfel ma paste si un faliment, notificarea nu era o surpriza). Cei de la banca au spus ca trebuie sa discute cu centrala.

Dupa citeva zile am sunat din nou la banca si cei de acolo mi-au spus ca lucrurile nu sint asa de simple si ca nu ma vor baga in executare silita ci mai bine sa fac cum pot sa platesc si sa ma imprumut in continuare de la altii ca sa platesc rata +dobinzile.
Au facut presiuni psihice asupra mea descriindu-mi in termenii cei mai negri ce mi se va intimpla daca nu platesc, si faptul ca ei nu vor apela la executor judecatoresc ca sa intru in executare silita ci vor astepta pina cind dobinzile vor deveni uriase si imposibil de platit. Mi se pare absolut ingrozitor ca o banca sa poata dispune dupa bunul sau plac de situatii de genul acesta.

Simplu vorbind, mie mi se pare firesc ca eu, persoana care nu pot plati un credit sa-l achit prin aceasta forma de executare silita si prin pierderea bunului girat (in cazul de fata un spatiu comercial) .
Sub ce temei legal ar putea banca sa taraganeze acest lucru pina cind dobinzile vor deveni imposibil de platit in zece vieti.
Ce as putea sa mai fac??? Nu pot actiona in niciun fel? Nu-i pot da in judecata?

In primul rind nu se mai poate cu aceasta tortura psihica. Vorbim aici de o linie de credit ( mult mai cruda decit un credit obisnuit) si de ani de zile in care am platit mai multe dobinzi decit rate si in tot acest timp banca a facut presiuni uriase obligindu-ma sa inchei acte aditionale din ce in ce mai strinse.

Pur si simplu nu mai am de unde sa platesc si sint gata sa accept consecintele din punct de vedere legal.

Intrebarea mea este legata de legalitate acestor lucruri: Poate banca sa amine la nesfirsit intrarea in executare silita ca sa poata creste in mod artificial ( zic eu) dobinzile? Pot eu sa opresc acest lucru? Pot eu contacta un executor judecatoresc? Pot da banca in judecata ?