avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters280223

Activitate ContSters280223

Răspuns la discuția Executare silita
dar nu-i pot da afara inainte de a le plati...?
Răspuns la discuția Cum pot plati sultele?
multumesc
Am o hotarare definitiva prin care mi se atribuie intregul imobil si teren in urma unui proces de iesire din indiviziune,trebuie sa platesc catre fratii mei sulte,unul din ei are intr-o camera un pat si un dulap dar tine camera incuiata,celalalt locuieste inca in curte cu mine,nu are copii minori,e singur,ii pot da afara din imobil prin executor inainte de a le da banii?ptr a le plati am termen 2 luni dar in hotarare nu specifica ca sunt obligata sa-i tin pana le platesc,eu platesc impozit si toate celelalte...ei sta asa...pe spinarea mea.
in urma unui proces care tocmai sa incheiat cu o hotarare definitiva am de platit catre fratii mei sulte,unul e in Oradea si nu poate veni,ceilalti in Germania,se poate plati printr-un cont bancar?sau prin alte metode in afara de notar?
Răspuns la discuția Recuperare imbunatatiri
dar se poate rezolva doar cu martori?altfel nu pot dovedi..
Răspuns la discuția Recuperare imbunatatiri
in hotarare se mentioneaza ca am facut imbunatatiri conform expertizei facuta de un expert judiciar,si scrie ca am dreptul sa pot deschide un alt proces ptr recuperare imbunatatiri,nu sa mai luat in considerare cererea mea in acel proces deoarece paratii au venit la ultimul termen cu avocat si au mintit stiind ca era ultimul termen si nu mai puteam face nimic iar la apel stiau ca nu am documente doveditoare si martori nu se accepta,am totusi vreo speranta ca pot recupera banii de la ei?pot sa ma incurc in alt proces?
Am avut un proces ptr iesire din indiviziune,fratii nefiind de acord,nu a fost posibila partajarea in natura si mi sa atribuit intregul imobil mie,urmand ca fratilor sa le platesc sultele,eu am facut multe imbunatatiri la acel imobil,am construit o camera,un hol,am tras apa si canalizare in casa,izolare termica,etc..am facut expertiza si urma ca fratii sa-mi restituie 11.110 ron dar la ultimul termen fratii si-au pus avocat si au sustinut ca n-am facut nimic ca sunt de la parinti si mi-a fost respinsa cererea si sa impartit totul in mod egal ceea ce nu era corect,am facut apel dar nu am avut dovezi,martori nu mai admiteau,procesul sa terminat,am o hotarare definitiva,
Intrebarea mea e...daca deschid proces impotriva lor pentru a-mi restitui banii pe acele inbunatatiri ce sanse am doar cu martori?aceste imbunatatiri le-am facut cand traiau parintii si nu mi-au facut nici un act pe ele,dar sunt destui martori care pot sustine ca sunt facute de mine.
as dori sa stiu daca se merita sa mai cheltui bani si timp.
cat ar dura un astfel de proces?
Răspuns la discuția Recurs la apel
multumesc
Discuție Recurs la apel
am avut un proces,inceput din 2012,ptr iesire din indiviziune,in iunie sa terminat,am facut apel atat eu cat si paratii,mie mi-a fost respins ca nefondat,lipsa de alte probe in afara de cele de la dosar,lor le-a respins apelul ca netimbrat,nu au avut cu ce plati,dupa apel ni sa mai dat 14 zile ptr recurs,incepand cu data de 16 dec.se pun la socoteala si zilele nelucratoare?adica cele 14 zile se termina pe 31 dec?apoi ce se intampla daca niciunul din noi nu mai face recurs?hotararea devine definitiva?in cat timp o pot primi?
Răspuns la discuția Recurs la apel?
li sa comunicat ce taxa au de plata dar au refuzat sa plateasca,nu au avut bani...acesta a fost motivul ...daca nu au platit ce sa mai ceara in recurs?de ce mai au dreptul?doar ca sa isi bata joc de mine,de timpul meu..de banii mei..e posibil?