avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Activitate alina_hasegan

Activitate alina_hasegan

Am inteles.
Va doresc multa sanatate si Sarbatori Fericite
Va multumesc mult pt raspunsuri.
Dupa ce am citit cele spuse de dumneavoastra m-am gandit la urmatoarea posibilitate:
- eu sa stau in ccc pana la data de 30 iunie 2014, cand bebe are 1 an si 1luna
- tatal sa isi i-a ccc din 1 iulie 2014 pana la 30 septembrie (pana o sa incheie un nou contract cu facultatea ), iar din 1 oct 2014 isi reia activitatea la serviciu beneficiand de stimulentul de insertie pana cand bebe face 2 ani
Ce parere aveti ? pot face asa?
Eu trebuie sa ma intorc la serviciu, sotul meu nu ar vrea sa piarda orele la facultate care cu greu le-a obtinut, dar vrem pe bebe sa il scutim cat mai mult posibil de cresa de la o varsta asa frageta..................va multumim mult pt promtitudinea cu care ati raspuns mereu !
Va dorim o saptamana linistita,

Va multumesc mult pt raspuns!
Va multumesc pt raspunsuri!
persoana respectiva nu are sot sau parinti, deci singura optiune este de a merge la CNAS si sa platesca pt cele 6 luni anterioare.
Va multumesc mult, acum stiu cum sa o lamuresc pe doamna de la resurse uname care sustinea sus si tare ca e netransferabil :).
Mai am o intrebare, sotul meu pe langa serviciu stabil de 8 ore pe zi mai are cateva ore de predare la facultate prin colaborare, in cazul in care ar intra in al doilea an pt a sta cu copilul isi mai poate pastra orele la facultate sau trebuie sa renunte la ele???

Buna seara,
In urma cu cateva luni va intrebam daca as putea sa imi iau doi ani de concediu pt crestere al copilului din care primul an sa stau eu (mama) cu copilul, iar in cel de-al doilea an sa stea tata.
Raspunsul dumneavostra a fost afirmativ.
Problema mea este ca cei de la resurse umane mi-au zis ca nu se poate lucrul acest deoarece concediul de crestete al copilului este NETRANSFERABIL.
Cum se interpreteaza cuvantele "netransferabil" si ''cel putin o luna" regasite in lege in contextul meu?

Cunosc o persoana fara venit mama unui copil de 1 an si 10 luni care nu are asigurare medicala.
Joi a trebuit sa se interneze de urgenta deoarece are pb de sanatate......... cum ar trebui sa procedeze cu Casa de Asigurari de Sanatate???
exista vreo posibilitate care sa ii justifice neplata contributiei???
va multumesc
Buna seara
Care sunt conditiile, de ce acte am nevoie pt abtinerea unui ajutor social si carei institutii trebuie sa ma adresez in vederea obtinerii ajutorului?
Va multumesc !
Va multumesc mult pt raspunsuri, imi sunt de mare folos!!!
Buna ziua !!!
Am o intrebare as putea sa imi iau doi ani de concediu pt crestere al copilului din care primul an sa stau eu (mama) cu copilul, iar in cel de-al doilea an sa stea tata?