Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte necesare pentru obtinerea ajutorului social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte necesare pentru obtinerea ajutorului social

Buna seara
Care sunt conditiile, de ce acte am nevoie pt abtinerea unui ajutor social si carei institutii trebuie sa ma adresez in vederea obtinerii ajutorului?
Va multumesc !
Acte necesare pentru obtinerea ajutorului social le gasiti aici:
[ link extern ]

sau

[ link extern ]

Cererea şi declaraţia pe propria răspundere, precum şi celelalte acte doveditoare privind componenţa familiei şi veniturile realizate, se înregistrează la Serviciul Ajutor Social din cadrul D.G.A.S.P.C .(Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului).

Cererile pentru acordarea ajutorului social se soluţionează în termen de maximum 30 de zile de la data înregistrării de către persoanele din cadrul serviciului public de asistenţă socială sau, după caz, de persoanele desemnate prin dispoziţie a primarului. Ca măsură prealabilă soluţionării cererii, primarul dispune, în mod obligatoriu, efectuarea anchetei sociale la domiciliul sau, după caz, la reşedinţa solicitantului ajutorului social, pentru a verifica situaţia ce rezultă din datele înscrise în actele doveditoare.
Va multumesc mult pt raspuns!