avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate Kim22

Activitate Kim22

Buna ziua,

Este vorba de restituirea taxei auto.
Sunt 2 dosare,
- unul are restituirea + dobanda calculata conform art 124 cod procedura fiscala.
- celalalt restituirea + dobanda legala aferenta sumei la data efectuarii platii.

Multumesc!
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva!
Multumesc,
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o dilema!
Care este diferenta dintre dobanda legala aferentei sumei la data efectuarii platii si dobanda calculata conform art 124 c. pr fiscala.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Blocare cont bancar
Multumesc pentru raspuns!
A doua poprire este pusa pentru acelasi contract de credit de catre acelasi executor, am vorbit cu el i-am expilcat si nu mi-a deblocat nici contul si nici nu mi- a returnat bani.
Nu ma pot intelege cu dasul imi inchide telefonul in nas.
Sunteti sigur ca ii pot face plangere penala, am si extras de cont ca mi s-au retras bani si ca am contul inca blocat si adeverinta ca am poprire din septembrie si fluturas.
Buna ziua,

Va rog daca poate cineva sa ma ajute cu niste raspunsuri concrete:

-am poprire pe salariu din septembrie 2012( 30%) pentru o casa scoasa la licitatie, care nu s-a vandut nici la a 3 a licitatie.
- acum m-am trezit cu contul bancar unde primesc salariul( ce ramane din poprire adica 70 % din el) blocat si cu poprire din nou de 30 % tot de la acelasi executor. Dl executor a oprit luna aceasta din salariul meu 60 %. L-am sunt spunand ce a facut si a zis ca el are voie sa-mi blocheze contul. I-am explicat ca nu mai am conturi pe numele meu decat cel de salariu unde primesc doar salariul.
Eu in ziua de salariu nu mi-am putut ridica bani, munca mea pe o luna si nici ce ramasese dupa a doua porprire. Specific ca dupa ce m-am dus la banca a 2 zi si am explicat mi-au dat diferenta cu multe rugaminti. Eu sunt cea care aduce bani in casa, sotul meu este inapt la munca, am un copil minor si nu am putut sa-i platesc gradinita si sa cumpar mancare pentru ca nu mi-a putut ridica salariu si nici nu am avut ce sa mai fac cu el dupa 2 popriri.
CE pot sa fac
Multumesc
Răspuns la discuția Executare silita
Multumesc mult pentru raspuns!
Răspuns la discuția Executare silita
Multumesc pentru raspuns!

Sa inteleg ca acum cine se duce la licitatie ptr ca este a III a si ofera o suma, o poate cumpara?
Acum se judeca proprietarii casei, eu nu sunt trecuta in contestatie si judecatorul nu stie ca nu se scade poprirea lunara, ce trebuie sa fac?
Va spun sincer ca nu am primit nici o instiintare, nici la noua adresa( desi executorii o stiau de cand am facut angajamentul), nici la veche adresa, colegele de la personal mi-au spus. si executorul mi-a inchis telefonul in nas cand am sunat sa-l intreb.
Cand am sunat la banca sa intreb de ce nu au acceptat angajamentul ptr ca am intarziat doar 2 luni,( si am fost sa platesc luna curenta pe 16, iar pe 26 au facut instiintarea de executare,) au spus ca nu e adevat sunt mai multe lunii si sa vin cu toti bani sa achit creditul, sa ma imprumut sa fac ce vreau eu, si le-am explicat ca, casa nu valoareaza cat era atunci, este intr-o zone urata ca la tara, nu o s-o cumpere nimeni, dupa parea mea totul a fost facut asa ca nu s-au trezit ei bine in aceea dimineata.





Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva pareri.
- am o executare silita ptr credit ipotecar( casa nu este a mea, a girat cineva ptr mine) ptr ca nu am platit 2 luni consecutive, rata care se marise si salariul meu scazuse.Am facut contestatie si acum ne judecam de 6 luni.
- au scos casa la licitatie , este a III a licitatie pentru ca nu s-a prezentat nimeni si nu a mai scazut din pret cu 10% sau cat trebuia a ramas acelasi pret de la a II a licitaie, este legal???
- de 6 luni mi-au facut si poprire din salariu, dar ei din suma pe care o datorez nu au scazut nici un ban , am vazut asta din suma de pe instiintarea ca este scoasa a III a oara la licitatie, este legal?
- am facut la inceput si intelegere cu executorii sa platesc o suma lunara sa opreasca executarea si dupa 2 saptamani dupa ce am sunat non stop la ei mi-au spuns ca nu mai accepta intelegerea si merg mai departe, asta prin telefon, eu crezand ca sunt oameni care vor sa te ajute, sa ajungem la o intelegere le-am spus unde lucrez, ca salariul este mai mic, si intr-o saptamana m-am trezit cu poprirea, plus ca eu nu am primit nici o instiintare pe numele meu si pe adresa mea cu nici o poprise sau executare, au trimis pe numele girantilor doar cu executarea si licitatie si ei trimit pe nulmele girantilor la veche mea adresa unde stau alte persoane toate instiintarile, au disperat oamenii aceia.

Va multumesc,
O zi placuta