avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1680 soluții astăzi
Forum Activitate chiar

Activitate chiar

in acest caz, sunt in cautarea unui avocat care sa obtina desfiintarea contractului. ma ajutati?
puteti, va rog, sa imi traduceti? ce trebuie, mai exact, sa facem?
buna ziua
am nevoie de ajutorul dvs. pentru ca matusa mea se afla intr-o situatie grava si nu stiu cum sa o sfatuiesc.
anul trecut, a facut un contract de vanzare cumparare pentru proprietatea pe care o detine la marginea Bucurestiului, cu clauza de uzufruct viager, in favoarea unei familii care s-a dovedit a nu fi deloc asa cum credea. abia acum, cand a citit actele pentru ca vroia sa vada ce portita de scapare are, a descoperit ca in contract este stipulat faptul ca nu are pretentie sa fie intretinuta de cumparatori. am vazut actul si fraza respectiva este scrisa ingrosat, insa ea spune ca nu a vazut acea fraza cand a semnat actele, si ca ea chiar le-a cerut sa ii faca un act separat in care sa isi ia obligatia de intretinere, insa aceste lucru nu s-a materializat. se gandeste ca poate a citit ceva si a semnat altceva.
pretul de vanzare din contract este de 10.000 de euro, bani pe care evident nu i-a vazut, nu asa se intelesesera.
cumparatorii s-au angajat verbal sa ii dea lunar 300 de lei, si pana in toamna au facut-o, insa de atunci nu i-au mai dat nimic, ba chiar i-au si disparut lucruri si sume de bani din casa. intre timp insa au facut anumite imbunatatiri (gard nou, bagat gaze, dar pe care matusa nu le foloseste ca este prea scump sa se incalzeasca cu ele). in acelasi timp, au adus pasari in curte de care a avut grija matusa, s-au folosit de roadele din gradina muncita de ea.
matusa este diagnosticata cu depresie si de cel putin doua ori pe an se interneaza la psihiatrie, de regula in stare destul de grava. mama cumparatoarei este infirmiera pe sectia unde se interneaza ea si ii cunoaste istoricul si tratamentul.
acum aproape au convins-o sa ii dea banii din contract din care sa scada toate cheltuielile pe care le-au facut pentru amenajari in acest an, iar ea sa plece din Bucuresti, pentru ca nu vrea sa ii mai vada sau sa le mai fie sluga.

exista vreo posibilitate de anulare a acestui act? ce sanse are matusa?
Răspuns la discuția intabulare constructie casatorie
multumesc!
buna ziua,
am in proprietate, obtinut prin donatie de la mama, un teren de 270 mp. am construit in timpul casatoriei o casa cu o amprenta de aproximativ 67 mp si o suprafata desfasurata de aproximativ 260 mp (cu tot cu suprafata betonata pietonala).

inca nu am facut cadastrul, acestea sunt datele din autorizatia de constructie si memoriu tehnic de arhitectura.

am fost la un birou cadastral cu scopul de a face intabularea si mi s-au solicitat 2 roluri de la primarie, unul pentru teren, doar in proprietatea mea, unul pentru casa, impreuna cu sotul. am fost la primarie si am facut o declaratie de impunere pe numele ambilor soti pentru casa, cu suprafata de de 260 mp, asa cum ne-a zis d-na respectiva.

la primarie nu stiu cum sa faca inregistrarea, cum sa desparta rolul. imi spun ca ar trebui sa scada din teren suprafata casei, dar nu stiu exact cum. mi-au oprit copie dupa acte acolo si m-au chemat maine dimineata, sa se sfatuiasca intre ei.

cum este corect? nu poate ramana terenul asa cum e intreaga suprafata, pe un rol?

multumesc mult de ajutor.