avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate tigralor

Activitate tigralor

Buna ziua !
Tatal meu are varsta de 48 de ani si are lucrati 20 de ani in minerit dintre care 10 ani subteran. Are vreo sansa sa iasa la pensie ?
Răspuns la discuția Vatamare corporala
exista vreo posibilitate sa contest zilele de ingrijiri medicale?
Răspuns la discuția Vatamare corporala
adica vreti sa spuneti ca este prea tarziu ca sa pun un avocat ? daca primesc citatie de la judecatorie avocatul meu nu o sa mai aiba acces la material?
Răspuns la discuția Vatamare corporala
Nici nu mai stiu daca am mai spus...eu l-am lovit in zona ochiului dar la el in cele 2 zile de spitalizare motivul este febra iar cele 25 de zile de ingrijiri medicale i s-au acordat pentru fractura la metatarsian 5 si procurorul m-a intrebat daca mai vreau sa imi puna la dispozitie ceva si eu am cerut radiografia pentru picior deoarece stiu sigur ca nu am avut nici o treaba cu piciorul lui si aceasta nu era la dosar. Procurorul mi-a spus ca o sa ia legatura cu el si o sa ii ceara sa prezinte si radiografia si apoi o sa ma sune iar...acum eu nu stiu cum sa fac ca nu dispun de bani, sa astept sa vad daca vine radiografia sau sa ma imprumut si sa caut avocat de pe acum...ma gandeam sa angajez un avocat in cazul in care ajungem in instanta ...este foarte greu pentru mine deoarece totul a plecat de la un lucru minor si zilele lui de ingrijiri arata altceva
Răspuns la discuția Vatamare corporala
Am fost chemat pentru prezentarea de material , am semnat PV de aducere la cunostinta a invinuirii si apoi a dat iar o declaratie cu ce imi aminteam pentru ac au trecut 2 ani de atunci...declaratia nu avea decat inceputul tipizat ...
Răspuns la discuția Vatamare corporala
pai si cei de la politie de ce au deschis dosar pentru vatamare corporala? din cate stiu eu vatamare corporala este mult mai grav decat lovire si alte violente....la vatamare corporala nu scapi doar cu amenda
Răspuns la discuția Vatamare corporala
totusi imi poate spune cineva unde ma incadrez la 2 zile de spitalizare si 25 zile de ingrijiri medicale ?
Răspuns la discuția Vatamare corporala
domnul procuror a mai spus ca nu are cum sa imi dea amenda administrativa ca sunt mai multe zile de ingrijiri medicale...sper ca o sa ma tine la curent cu ceea ce se va intampla, adica banuiesc ca o sa fiu anuntat i momentul in care dosarul pleaca de la parchet!?
In urma cu doi ani am avut o altercatie cu un barbat care mi-a vorbit urat, l-am lovit , i-am dat un pumn si atat...Mi s-a deschis un dosar penal ,acum am primit citatie de la parchet, omul vrea sa ma dea in judecata si la dosar are 2 zile de spitalizare si 25 de zile de ingrijiri medicale motivul fiind fractura la osul metatarsian 5 al piciorului. Eu nici nu stiu cum sa procedez in situatia asta..nu stiu cat de grav este pentru mine pentru ca stiu ceea ce s-a intamplat cu adevarat si ca eu nu am avut nici o legatura cu piciorul lui. Nu am un avocat dar la parchet cand am vb cu dl procuror am cerut sa vad radiografia deoarece nu o avea la dosar. Nu stiu ce inseamna 2 zile de spitalizare si 25 de ingrijiri medicale... va rog ajutati-ma cu un sfat ! ce am de facut ?
am vreo sansa sa dovedesc ca nu e adevarat ce scrie in certificatul medico-legal?