avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate andreiyd

Activitate andreiyd

Va multumesc pentru sugestii. Am facut o petitie pe siteul prefecturii. Din cate am inteles in Harghita s-au reluat inmatricularile pentru dosarele ce au hotarare judecatoreasca pentru taxa de poluare.
Da
Buna ziua,
In Harghita inca nu s-a dat drumul la inmatriculari pentru dosarele cu hotarare judecatoreasca de dupa 15 martie. Ce as putea face (excluzand judecata deoarece ar dura prea mult) pentru a putea inmatricula fara plata timbrului?
Buna ziua,

Sunt PFA CAEN 6202 si recent mi-am infiintat PFA-ul in sistemul norma de venit. Deasemenea si eu lucrez cu clienti din strainatate: presoane fizice si juridice din UE, persoane fizice si juridice exrtacomunitare.
As avea cateva intrebari:
- am inteles ca pentru persoanele juridice din UE trbuie sa ma inregistrez la fisc. Ce se intampla cu celelalte situatii: fizice UE si ambele non UE?
- in ce valuta facturez? fiecare client face plata in diferite monede, in cele din urma retrag in contul din banca unde se face conversia in RON. Ma gandesc ca totul trebuie sa fie justificat dar mie in cont nu imi intra 100 USD ci poate intre 1000 RON care reprezinta cei 100USD restul apartinand de alti clienti, alta factura. Cum tin evidenta?

Va multumesc!