avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate anninutza

Activitate anninutza

Si care ar fi urmatorul pas pentru sentinta definitiva? Alt recurs?
Buna ziua! Povestea este putin mai lunga asa ca daca aveti rabdare sa cititi si bunavointa sa raspundeti, va multumesc anticipat! Tatal meu a decedat intr-un accident in Italia acum 14 ani. Singurii martori fiind autorul accidentului si un prieten al tatalui meu. Pe atunci nu se dadeau asa usor acte de rezidenta strainilor, asadar nici tatal meu, nici prietenul lui nu aveau acte. Dupa accident, prietenul tatalui a fost constrans (a se citi amenintat cu trimiterea in tara) sa depuna o declaratie in care sa povesteasca accidentul in favoarea autorului. Si asa bietul om a declarat ca tatal meu a baut un pahar cu vin, ca mergea serpuit pe strada (nu am mentionat pana acum, dar era pe un scuter) si ca nu ii mergea farul. Toate acestea nefiind adevarate, in momentul de fata este de acord sa depuna marturia adevarata. Viteza autorului nu a putut fi confirmata, spun autoritatile italiene. Asadar, tatal meu a murit, a urmat procesul cu casa de asigurari iar dupa 6 ani a fost declarat vinovat. Mama a facut recurs, schimband avocatul. Dupa inca 8 ani de proces, a fost declarat din nou vinovat si mama este obligata acum sa plateasca 10.000 de euro cheltuieli judecatoresti. Pana la recurs eu nici macar n-am fost mentionata in proces, pe atunci minora. Si multe alte lucruri ciudate s-au mai intamplat. Va intreb acum, ce mai este de facut? Mama, dupa ce ca i-a murit sotul si a trebuit sa ma creasca singura, chiar trebuie sa mai plateasca si 10 mii de euro? Se poate ajunge la executare silita?
(P.S. Nu stiu in ce subcategorie sa incadrez aceasta intrebare. Multumesc pentru intelegere!)
Buna ziua! Am o ruda care traieste in concubinaj cu un barbat de 3 ani in casa ei, mostenire de la parinti. Ne-ar interesa sa aflam daca ei se despart, barbatul are dreptul la ceva din proprietate? Ruda mea a auzit ca daca un cuplu traieste in aceeasi casa 5 ani, chiar si fara sa fie casatoriti legal, dupa ce se despart au drepturi egale asupra proprietatii in care au convietuit. Este adevarat? Ce valoare are concubinajul in fata legii? Multumim!
Buna ziua! Luna aceasta trebuie sa-mi depun dosarul pentru indemnizatia CC si am optat pentru 2 ani. Asta inseamna ca voi primi 85% din media veniturilor nete din ultimul an. Eu sunt angajata la 2 firme, la una full-time, la alta part-time. La cea full-time am un an vechime, in schimb la cealalta sunt angajata din mai, adica jumatate de an anterior nasterii. Asta inseamna ca se va calcula 85% din veniturile obtinute doar de la slujba full-time sau de la ambele?